
Przesunięcie lekcji katechezy na pierwsze lub ostatnie zajęcia przyniosło zatrważający efekt. Coraz mniej dzieci uczęszcza na tzw. lekcje religii. Episkopat przypomina, że zapisanie dziecka na takie lekcje to obowiązek katolika.
Polska niby jest katolickim krajem, ale coraz gorzej u nas z uczestnictwem w coniedzielnych Mszach Świętych czy wysyłaniem dzieci na katechezę. Pod tym kątem przypominamy już Zachód. Szczególnie to drugie uderza w polski Kościół, bo przecież to młodzież jest przyszłością Kościoła. Episkopat musi przypominać, że zapisywanie dzieci na katechezę to obowiązek katolika. Obecnie tzw. lekcje religii odbywają się na pierwszych lub ostatnich zajęciach, przez co traktuje się jej jako godziny dodatkowe. Rodzice często wypisują dzieci z religii, by miały więcej czasu wolnego.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP po posiedzeniu w dniu 28 stycznia 2020 r. w Legnicy wydała specjalny komunikat, w którym przypomina wierzącym, że wychowanie dzieci w katolickim duchu jest och obowiązkiem. Do tego wychowania zalicza się również dopilnowanie, aby dzieci uczęszczały na lekcje religii.
„Komisja zwraca uwagę katolickim rodzicom, że dzieci oraz młodzież uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swoje dzieci na lekcje religii. Człowiek wierzący ma prawo i obowiązek pogłębiać swoją wiarę i według niej prowadzić swoje życie. Służą temu m.in. szkolne lekcje religii. Troska rodziców o udział ich dziecka w tych zajęciach wynika z przyjętego na chrzcie obowiązku katolickiego wychowania dzieci. Rodzice powinni zapisać swoje dzieci na zajęcia z religii w przedszkolu lub szkole poprzez złożenie stosownej pisemnej deklaracji” – czytamy w punkcie drugim komunikatu.
Nie uczestniczymy w Mszach, nie przyjmujemy Komunii
Episkopat apeluje również do szkół, aby nie przenosiły zajęć na koniec i początek dnia.
Skąd wziął się ten niespodziewany problem? Ci, którzy śledzą dane, jakie co roku publikuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego nie powinni być zaskoczeni. W Polsce zaledwie niecałe 40 proc. wiernych uczestniczy co tydzień w Mszach Świętych, a zaledwie kilkanaście proc. przyjmuje Komunię Świętą. Nieco lepiej sytuacja ma się wśród górali i Kaszubów, jednak patrząc na całą Polskę to wygląda to naprawdę źle. Górale i Kaszubi nie mają również problemu ze spadkiem uczestnictwa dzieci w katechezach – najwidoczniej to postawa rodziców przekłada się bezpośrednio na zachowanie dzieci.
Źródło: KEP, ISKK