
Francuskie związki zawodowe w swoich protestach przeciw ustawie emerytalnej, sięgają po raz ciekawsze, ale i bardziej dokuczliwe dla mieszkańców środki. Strajkuje transport, pojawiły się wyłączenia prądu, a teraz niewywożone… tony śmieci.
W stołecznym regionie Île-de-France syndykaty wezwały do strajku śmieciarzy. Zareagowała jednak prefektura, która obawiając się wybuchu epidemii (luty jest wyjątkowo ciepły), postanowiła przystąpić do odblokowania pracy trzech głównych spalarni śmieci w regionie paryskim.
Pracę spalarni blokował związek CGT Energy od 23 stycznia. Teraz udało się jeden z takich zakładów uruchomić. Paryż tonie jednak w śmieciach, a pojemniki przykryły góry odpadków.
Triste vue de #Paris où les déchets pullulent dans les rues. Habitants pris en otage par une #grève dans le pays qui fait le plus de social au monde. Impensable de voir cela chez nous. pic.twitter.com/zKKniD1LMH
— His Grace The Duke of Fitz-James (@ducdefitzjames) February 3, 2020
W Ile-de-France przetwarza je firma zarządzana przez Syctom, która ma zakłady w Ivry-sur-Seine, w Saint-Ouen i w Issy-les-Moulineaux. Podjęty w nich przez CGT strajk wywołał chaos także w harmonogramie odbioru śmieci, których nie ma gdzie już składować. CGT Energy przedłużyło w poniedziałek protest do końca tygodnia.
Firma Syctom, dzięki decyzji prefektury mogła jednak uruchomić tzw. „serwis minimum”. Częściowo do pracy wrócił personel w Saint-Ouen i Ivry-sur-Seine. Zapotrzebowanie, które jest jednak ograniczone do zarządzania dołami w tych dwóch lokalizacjach.
Nie rozładuje to sytuacji, bo strajkują także związkowcy z prywatnych firm zajmujących się zbieraniem śmieci w Paryżu. Dotyczy to połowy dzielnic francuskiej stolicy. Nie zbierane są też śmieci wielkogabarytowe; czym zajmują się odrębne firmy. Z reformy emerytur korzyść mają na razie paryskie szczury…
Les poubelles à Paris…
1- Respect du droit de grève, pas d’un gouvernement qui s’entête dans cette réforme sans mesurer les inquiétudes des cotisants et conséquences réelles d’un conflit dur.
2- 👏travail énorme en temps normal des éboueurs
3- Impératif de réduire nos déchets pic.twitter.com/TJIvlJVpsV— Pierre-Alain Weill (@PAWeill) February 4, 2020
Źródło: Le Figaro Economie