Habemus Papam – 16 października 1978

REKLAMA

Kierownictwo PZPR w reakcji na wybór Jana Pawła II 16 października 1978 roku, zakomunikowało Włoskiej Partii Komunistycznej: „To najgorsze, co nam i wam mogło się przydarzyć”.

Taką wersję wydarzeń przedstawił były prezydent Włoch Francesco Cossiga w programie telewizyjnym, nadanym przez RAI we wtorek wieczorem. Podkreślił, że wie o tym od znanego włoskiego działacza partii komunistycznej. Występując w programie publicystycznym „Porta a porta” Cossiga mówił o tym, że Wojciech Jaruzelski opowiedział mu, że natychmiast po wyborze kardynała Karola Wojtyły, otrzymał telefon z Moskwy od kierownictwa KPZR, które domagało się wytłumaczenia, co może się wydarzyć.

REKLAMA

17 października 1978 r., a więc na drugi dzień po uroczystym ogłoszeniu Karola Wojtyły papieżem Janem Pawłem II, „Trybuna Ludu” i „Żołnierz Wolności” – oficjalne organy KC PZPR i Ludowego Wojska Polskiego – wiadomość o tym wydarzeniu (za PAP) umieściły na pierwszej stronie, jednocześnie poświęcając mu niezwykle mało miejsca.

W depeszy PAP z 17 października napisano, że:

[nice_info]kardynał Karol Wojtyła, dotychczasowy metropolita krakowski wybrany został w poniedziałek 16 bm. kolejnym Papieżem Kościoła Rzymskokatolickiego. Przybrał on imię Jana Pawła II. Wiadomość o wyborze polskiego duchownego nowym Papieżem została ogłoszona z balkonu Bazyliki św. Piotra przez kardynała diakona Pericle Felici wobec licznie zgromadzonych. Karol Wojtyła, Jan Paweł II jest pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem od czasu śmierci papieża Adriana VI, który panował w latach 1522-23. Wszyscy kolejni papieże byli Włochami[/nice_info]

W dalszej części depeszy znalazły się fragmenty pierwszego przemówienia Jana Pawła II oraz informacja o jego pierwszym błogosławieństwie Urbi et Orbi.

[nice_alert]Jednak wiadomością tego dnia – najważniejszą według „Trybuny Ludu” – były „wykopki ziemniaków prowadzone przez kółka rolnicze” oraz partyjna konferencja poświęcona pracy wychowawczej i walce ideologicznej środków masowego przekazu. W podobny sposób zareagował „Żołnierz Wolności”, który poświęcił tyle samo miejsca wyborowi papieża, ile posiedzeniu Rady Wojskowej Układu Warszawskiego czy przyjęciu przez premiera PRL ministra handlu zagranicznego Węgierskiej Republiki Ludowej.[/nice_alert]

Tego dnia komunikat PAP o wyborze Karola Wojtyły na papieża był dla oficjalnej prasy PRL-owskiej praktycznie jedynym źródłem informacji o tym wydarzeniu. Zwykli ludzie wiedzieli o wyborze Wojtyły już od 16 października z nasłuchu „Wolnej Europy”, „Głosu Ameryki”, radia BBC, czy od proboszczów swych parafii.

W kolejnych dniach prasa PRL-owska podawała również informacje innych agencji prasowych; pojawiły się też pierwsze materiały własne redakcji z komentarzami politycznymi.

„Trybuna Ludu” w dniu 18 października przytacza wspólną depeszę gratulacyjną od najwyższych władz PRL – I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, przewodniczącego Rady Państwa PRL Henryka Jabłońskiego i premiera Piotra Jaroszewicza. W depeszy tej znalazły się sformułowania dające zdezorientowanej prasie ideologicznie bezpieczną interpretację dla tego wydarzenia.

[nice_info]Doniosła decyzja kardynalskiego konklawe sprawia Polsce wielką satysfakcję. Na tronie papieskim po raz pierwszy w dziejach jest syn polskiego narodu budującego w jedności i współdziałaniu wszystkich obywateli wielkość i pomyślność swej socjalistycznej Ojczyzny – napisali w depeszy przedstawiciele władz PRL.[/nice_info]

Z informacji umieszczanych w „Trybunie Ludu” wynikało także, że właściwym powołaniem Kościoła ma być wspieranie inicjatyw ZSRR i jego satelitów na rzecz pokoju na świecie. Świadczy o tym m.in. depesza sekretarza generalnego KC KPZR Leonida Breżniewa do Jana Pawła II (zamieszczona w „Trybunie Ludu” 19 października), w której obok gratulacji szef ZSRR wskazuje na konieczność działania Kościoła „w interesie odprężenia międzynarodowego, przyjaźni i pokoju między narodami”.

W przypadku „Expressu Wieczornego” ciekawostką może wydać się fakt, że nazajutrz po wyborze Wojtyły na Stolicę Apostolską, gazeta nie zamieściła żadnej informacji poza tą, że konklawe dalej obraduje. Natomiast pierwsza wiadomość o wyborze Jana Pawła II, wraz z zamieszczeniem stosownej fotografii, pojawiła się dopiero 18 października. Główną informacją dnia redakcja uczyniła oczekiwanie Huty Katowice na 200-milionową tonę rudy, która przyjechała z Krzywego Rogu z ZSRR.

[nice_download]Ogłoszenie wyboru Konklawe: [/nice_download]

REKLAMA