
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w poniedziałek m.in. komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka. Kandydat Konfederacji na prezydenta zawiadomienie do PKW o utworzeniu swojego komitetu w piątek.
Oprócz komitetu Krzysztofa Bosaka, PKW zarejestrowała również komitet wyborczy Władysława Kosiniaka-Kamysza. O sprawie poinformował rzecznik Komisji, Tomasz Grzelewski.
Do PKW wpłynęło też zawiadomienie o utworzeniu komitetu kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Szymona Hołowni.
Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.
PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu) albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację, a także pozyskiwanie i wydatkowanie środków.
Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.
W wyborach zamierzają wystartować także: urzędujący prezydent Andrzej Duda, Robert Biedroń (Lewica) oraz prezes Ruchu Prawdziwa Europa Mirosław Piotrowski.
Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
Krzysztof Bosak 7 lutego oficjalnie zainaugurował kampanię prezydencką. Przedstawił swój sztab wyborczy, w którym znalazło się miejsce dla przedstawicieli wszystkich partii tworzących Konfederację Wolność i Niepodległość.
Źródła: PAP/nczas.com