
3 marca w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie została odprawiona Msza św w języku polskim ku czci św. Kazimierza Królewicza – patrona Litwy i archidiecezji wileńskiej. To wyjątkowe wydarzenie, choćby z tego powodu, że w wileńskiej katedrze nabożeństwa po polsku nie są codziennością.
Był to także wstęp do tegorocznych „Kaziuków”, czyli słynnego jarmarku odpustowego. Rozpoczął się w piątek, 6 marca i potrwa do niedzieli, 8 marca. Od kilkuset lat Jarmark Kaziukowy tradycyjnie rozmieszcza się w samym sercu Wilna, wzdłuż alei Giedymina, przy ulicach Šventaragio, T. Vrublevskio, B. Radvilaitės, Maironio, Vokiečių i Pilies.
Od Jarmarku Kaziukowego rozpoczyna się wileńska wiosna. W czasie kiermaszu pojawiają się tradycyjne palmy wileńskie, wyroby rękodzieła głównie z drewna i wikliny, miejscowe kulinaria i słodycze.
Kaziukowy kiermasz przywołuje pamięć o św. Kazimierzu Królewiczu, na którego cześć po raz pierwszy przed ponad 400 lat temu odbył się taki pierwszy jarmark. Imprezę otwiera parada i popisy kapel ludowych.
Św. Kazimierza urodził się w 1458 roku w Krakowie. Był synem króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Kazimierza IV Jagiellończyka i austriackiej księżnej Elżbiety Habsburżanki. Po długotrwałej chorobie zmarł w Grodnie 4 marca 1484 roku. Został pochowany w katedrze wileńskiej. W 1602 r. został ogłoszony świętym, w 1636 r. – patronem Litwy.
Z inicjatywy administratora bazyliki archikatedralnej, księdza Virginijusa Česnulevičiusa odpustowe Msze św. są po raz pierwszy odprawione nie tylko w języku litewskim, ale również polskim, angielskim, włoskim i białoruskim.
Ostatni raz modlono się po polsku w katedrze wileńskiej 8 listopada 2018 roku w intencji Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez ten kraj niepodległości. Z taką inicjatywą wystąpiła miejscowa społeczność polska i Związek Polaków na Litwie.
Ze względu na koronawiorusa ograniczono jednak imprezy, które miały się odbyć w zamkniętych salach.
W sobotę i w niedzielę na placu Katedralnym odbędzie się loteria, quizy zorganizowane przez wspólnotę katedralną. Odbędzie się też podsumowanie konkursu na najładniejszą figurkę św. Kazimierza. Odpust zakończy w niedzielę msza święta w intencji uczestników Jarmarku Kaziukowego.
A w @GoVilnius już #Kaziuki https://t.co/IC2MzXG40d
— Marcin Łapczyński (@M_Lapczynski) March 6, 2020
Odpustowe „Kaziuki” organizowane są także w Grodnie na Białorusi, gdzie św. Kazimierz zmarł.
A tak wyglada wezwanie do milicji na jutro na kolejne przesłuchanie, sprawa dotyczy organizacji Jarmarku "Kaziuki". Dzisiaj dostarczono mi do biura w pracy pic.twitter.com/jp2gJSA6x8
— Andżelika Borys (@AngelikaBorys) April 8, 2019
#Grodno: #Kaziuki upamiętniają syna króla Kazimierza Jagiellończyka i patrona Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmarł 4 marca 1484r. w Grodnie, a został pochowany w Wilnie. Stąd jarmark organizuje się w obu tych miastach. Fot. Włodzimierz Pac https://t.co/itzW90sXNV pic.twitter.com/jNPpflCjkX
— Raport Białoruś (@RaportBialorus) March 4, 2019
A tak bywało kiedyś:
Źródło: L24.lt/ PAP