
Polacy zdają test z odpowiedzialności społecznej. Centra miast zioną pustką, a ludzie siedzą w domach. Czy jednak dalibyśmy radę żyć w ten sposób przez rok? Brytyjscy naukowcy twierdzą, że aby zapobiec przeciążeniu służby zdrowia z powodu epidemii, trzeba przez 12 miesięcy ograniczyć kontakty społeczne.
Aby zapobiec przeciążeniu służby zdrowia z powodu epidemii koronawirusa, stosowanie działań ograniczających kontakty społeczne w Wielkiej Brytanii może być konieczne nawet przez rok – uważają naukowcy, którzy doradzają rządowi Borisa Johnsona.
Naukowa Grupa Doradcza ds. Sytuacji Kryzysowych (SAGE) stwierdziła w opublikowanym w piątek dokumencie, że rząd może być zmuszony do stosowania naprzemiennie okresów obowiązywania bardziej i mniej rygorystycznych ograniczeń.
„Uzgodniono, że polityka polegająca na naprzemiennym stosowaniu mniej i bardziej rygorystycznych środków na rzecz dystansu społecznego prawdopodobnie może być skuteczna w utrzymywaniu liczby krytycznych przypadków w granicach możliwości systemu. Środki te musiałyby być stosowane przez co najmniej większą część roku” – napisali doradcy.
W Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego
Polski rząd dużo wcześniej niż brytyjski zdecydował się na radykalne kroki. Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego.
Nowa sytuacja w której znaleźli się obecnie Polacy oznacza:
- tymczasowe przywrócenie granic – pełne kontrole na wszystkich granicach (na 10 dni z możliwością przedłużenia)
- 14 dniowa kwarantanna po przekroczeniu granicy
- zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców
- granice pozostają otwarte dla przepływu towarów
- zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych, pasażerskich i lotniczych
- ograniczenie działalności galerii handlowych
Poza tym rząd uprasza Polaków, by ograniczyli wychodzenie z domów i pracowali zdalnie. Czy rzeczywiście tego typu restrykcje, aby były skuteczne, powinny trwać rok? Oczywiście nie ma mowy o tak długim unieruchomieniu różnych gałęzi rynku. Trudno jednak wyobrazić sobie nawet, że ludzie utrzymają tak długo wysoką dyscyplinę ograniczania kontaktów.
Źródło: PAP, Nczas.com