
Facebook powołał zapowiadaną od 2018 roku radę nadzorczą. Na razie składa się ona z 20 członków, jednak docelowo ma liczyć nawet 40. Będzie to ostateczna instancja w kwestiach dotyczących moderacji treści na portalu.
Facebook podał nazwiska 20 członków rady, zwanej „Sądem Najwyższym”. Ma być niezależna od kierownictwa platformy i może uchylać decyzje samego Marka Zuckerberga w zakresie dozwolonych treści na Facebooku i Instagramie.
Wśród członków rady znalazło się jednak wiele kontrowersyjnych postaci. Jedną z nich jest Afia Asantewaa Asare-Kyei. Jest prawnikiem specjalizującym się m.in. w „krytycznym feminizmie rasowym” i prawach LGBT w Afryce. Jest także szefową Open Society Initiative dla Afryki Zachodniej – założonej przez George’a Sorosa.
Afia Asantewaa Asare-Kyei, ktora nosi nazwisko królowej Imperium Ghany z 1900, ma podwójne obywatelstwo Ghany i RPA. Prawniczka, jej specjalizacja to m. in. "krytyczny feminizm rasowy" i prawa LGBTQ w Afryce. Szefowa Open Society Initiative dla zach. Afryki, odnogi ONG Sorosa.
4/ pic.twitter.com/d1d63D4L0Z— Adam Gwiazda (@delestoile) May 9, 2020
Jest także Pamela Karlan, związana z administracją Obamy. Jak sama twierdzi, „nie jest żadną tajemnicą, że zalicza się do LGBT”. Ponadto określa siebie jako „złośliwą biseksualną żydówkę”.
Pamela Karlan, profesor w Stanford, w 2013 w ekipie Obamy jako zastępca prokuratora generalnego, potencjalna kandydatka do Sądu Najwyższego w 2009. Mówi o sobie: "Nie jest żadną tajemnicą, że zaliczam się do LGBT" i "jestem złośliwą biseksualną żydówką". Nienawidzi Trumpa.
5/ pic.twitter.com/EuBky1Bv4l— Adam Gwiazda (@delestoile) May 9, 2020
W skład rady weszła również Helle Thorning-Schmidt, była premier Danii z ramienia socjaldemokratów i żona europosła brytyjskich labourzystów, synowa Neila Kinnocka.
Helle Thorning-Schmidt, b. socjaldem. premier Danii. Żona europosła brytyjskich labourzystów, synowa Neila Kinnocka (gimby nie znajo). Ma na koncie skandal z unikaniem podatków. Najbardziej znana z tego, że na ceremonii ku czci Mandeli robiła sobie selfie z Obamą i Cameronem.
7/ pic.twitter.com/B5FgtIdbpB— Adam Gwiazda (@delestoile) May 9, 2020
Na liście znalazł się też Węgier András Sajó. Prawnik, założyciel i pierwszy dziekan Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego sfinansowanego przez George’a Sorosa. W latach 2001-2007 był także członkiem zarządu Open Society Justice Initiative w Nowym Jorku.
Węgier András Sajó, początek kariery za komuny, od 1988 przyjaciel Sorosa, założyciel jego Uniwersytetu. 2001-2007 członek zarządu Open Society Justice Initiative w NY. Od 2008 sędzia ETPC z nadania Gyurcsány'ego. Orzeka systematycznie przeciw Węgrom i w duchu proimigracyjnym.
8/ pic.twitter.com/HiorLy4xTd— Adam Gwiazda (@delestoile) May 9, 2020
Od 2008 roku Sajó zasiada też w ETPC, gdzie zasłynął z kilku skandalicznych wyroków. „Skazał Węgry w głośnej sprawie deportacji dwóch imigrantów z Bangladeszu. Pozwolił komunistce nosić czerwoną gwiazdę wbrew węgierskiemu prawu. Przyznał politykom lewicy skazanym za korupcję wysokie odszkodowanie za niewygodną celę. Zakazał krzyży w szkołach we Włoszech etc.” – napisał na Twitterze Adam Gwiazda.
W radzie Facebooka znalazła się też pisarka z Jemenu i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2011, Tawakkol Karman. Z doniesień francuskiego „Le Monde” wynika, że kobieta jest członkiem „ruchu islamistycznego w Jemenie”. Miała wspierać także Bractwo Muzułmańskie i obalonego w 2013 roku Mohameda Morsiego.
Jemeńska pisarka Tawakkol Karman, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2011, "członkini ruchu islamistycznego w Jemenie" wg Le Monde. Wspierała Bractwo Muzułmańskie i Mohameda Morsiego obalonego przez wojsko w 2013. Na zdjęciu prezentuje salafistyczny symbol zbrojnego dżihadu.
2/ pic.twitter.com/Eg62Bth9Qd— Adam Gwiazda (@delestoile) May 9, 2020
Źródła: Facebook/nczas.com/wirtualnemedia.pl