Węgierska minister krytykuje Unię i kpi z wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej

Judit Varga, węgierska minister sprawiedliwości przedłożyła projekt zmian w konstytucji chroniący rodziny przed patologią LGBT. Zdjęcie: Kovács Tamás. Dostawca: PAP
Judit Varga, węgierska minister sprawiedliwości przedłożyła projekt zmian w konstytucji chroniący rodziny przed patologią LGBT. Zdjęcie: Kovács Tamás. Dostawca: PAP
REKLAMA

Węgierska minister sprawiedliwości zaatakowała Unię w artykule zamieszczonym na portalu Euroactive. Zarzuciła eurokratom hipokryzję i rozbijanie jedności w Europie.

„Atakowaniu węgierskiego rządu za środki zaradcze wobec epidemii koronawirusa działa przeciwko silnej i zjednoczonej Europie” – napisała Judit Varga.

Minister zwróciła uwagę, że Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za przejrzystość i wartości, potwierdziła w zeszłym miesiącu, że Komisja nie ma podstaw do wszczęcia postępowania wobec Węgier w związku z przepisami dotyczącymi reakcji na epidemię. Jednocześnie wykpiła Jurovą za stwierdzenie, że „jeszcze nie ma podstaw”. Napisała, że to stanowi kpinę z zasady równego traktowania państw członkowskich.

REKLAMA

„Komisja albo wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, albo nie. Trzeci sposób nie istnieje” – napisała Varga. Argumentowała, że Węgry były wyjątkiem od tej zasady, bo wobec nich nadal stosowane jest „domniemanie winy”.

Minister zasugerowała, że ​​”rażące podwójne standardy” stosowane wobec Węgier wskazują, iż nie chodzi o żadne wartości unijne, poszanowanie prawa i demokracji, ale o negocjacje dotyczące kolejnej rundy budżetowej. Minister uważa, że „faktycznym celem było wywarcie presji na te państwa członkowskie, które mają najwięcej stracić na nowym budżecie na lata 2021-2027

Cięcia w budżecie są sprzeczne z polityką spójności i „takich propozycji nie da się obronić z ekonomicznego, a nawet moralnego punktu widzenia” – uważa minister Varga Stąd, jak twierdz potrzeba „demonizowania” niektórych państw.

Węgierska polityk zwróciła również uwagę na wielkie wyzwania jakie czekają Unie. To walka z pandemią, zabezpieczenie granic, ułożenie relacji z Wielka Brytanią, zapewnienie konkurencyjności na świecie. Tymczasem eurokraci zajmują się ingerowaniem w wewnętrzne sprawy innych państw.

REKLAMA