Paweł Tanajno usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia

Kandydat na prezydenta Paweł Tanajno na proteście przedsiębiorców. Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka
Kandydat na prezydenta Paweł Tanajno na proteście przedsiębiorców. Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka
REKLAMA

Paweł Tanajno, lider tzw. strajku przedsiębiorców, usłyszał zarzuty po tym jak w sobotę miał naruszyć nietykalność cielesną funkcjonariusza. Kandydatowi na Prezydenta RP grozi za ten czyn do trzech lat pozbawienia wolności.

Paweł Tanajno został zatrzymany w sobotę w dość absurdalnych okolicznościach. Policja po raz kolejny otoczyła niestwarzających zagrożenia manifestantów. Tym raze doszło do zatrzymania lidera strajku, który miał naruszyć nietykalność cielesną policjanta.

Lider tzw. strajku przedsiębiorców Paweł T. usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak.

REKLAMA

Podczas sobotniego strajku przedsiębiorców, który rozpoczął się na pl. Defilad obecnych było zdecydowanie więcej funkcjonariuszy policji niż manifestujących. Manifestanci próbowali przejść ulicami pod Pałac Prezydencki, jednak zostali odcięci przez kordon policji.

W sumie zatrzymano 7 osób, wystawiono 80 wniosków o ukaranie do sądu, a także ponad 180 wniosków do Inspekcji Sanitarnej. Jedną z osób zatrzymanych był kandydat na Prezydenta Polski Paweł Tanajno.

Tanajno miał dwukrotnie naruszyć nietykalność cielesną funkcjonariuszy szarpiąc ich i popychając. Polityk nie przyznał się do tych czynów, a na decyzję o zatrzymaniu złożył nawet zażalenie. Sąd Rejonowy w Warszawie uznał jednak, iż było ono zasadne.

Naruszenie nietykalności cielesnej podlega karze określonej w artykule 222 Kodeksu Karnego. Zgodnie z nim: Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Źródło: tvp.info/nczas.com

REKLAMA