
Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza miała opublikować raport z dotychczasowych prac wyjaśniających przyczyny katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Datę publikacji jednak przesunięto. Oficjalnym powodem jest pandemia koronawirusa.
Podkomisja smoleńska została powołana w lutym 2016 roku przez Antoniego Macierewicza, ówczesnego szefa MON. Polityk stanął na jej czele w styczniu 2018 roku. Mimo wielokrotnych zapowiedzi, że raport z jej prac zostanie opublikowany w 10. rocznicę katastrofy, tak się nie stało.
Do podkomisji z pytaniem o przyczyny takiego stanu rzeczy, w ramach interwencji parlamentarnej, zwrócił się senator Krzysztof Brejza. W odpowiedzi dostał jednozdaniowe pismo do sekretarz podkomisji Marty Palonek.
„Na skutek stanu pandemii publikacja raportu musiała zostać przesunięta i nastąpi natychmiast, kiedy pozwolą na to okoliczności społeczne” – czytamy.
„Nie publikują go przez pandemię (rzekomo) Formalnie: jeśli komisja przyjęła raport końcowy, to oznacza koniec jej działalności(również finansowania)” – napisał na Twitterze Brejza.
Bum❗️Jednozdaniowa, ale przełomowa, odpowiedź podkomisji A.Macierewicza ws.raportu. To już koniec:
➡️Raport końcowy jest GOTOWY
➡️Nie publikują go przez pandemię (rzekomo)🤦♂️
Formalnie: jeśli komisja przyjęła raport końcowy,to oznacza koniec jej działalności(również finansowania) pic.twitter.com/QjF7JjhQmd— Krzysztof Brejza – Biuro Senatorskie (@KrzysztofBrejza) May 26, 2020
O skończeniu prac nad raportem dotyczącym przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz informował już na początku kwietnia. Wówczas podkreślał, że wyniki analizy wkrótce ujrzą światło dzienne.
– Publikacja będzie musiała być przesunięta przynajmniej o kilka dni, ze względu na Wielki Tydzień oraz obostrzenia związane z koronawirusem. Raport jest jednak gotowy i wkrótce zostanie przedstawiony – mówił wówczas Macierewicz w rozmowie z Polskim Radiem.
Pod koniec lutego senator Brejza pytał również o wysokość budżetu podkomisji. Okazało się, że plan finansowy na ten rok przewiduje 2,7 mln zł. Szacuje się, że od początku powstania do kwietnia 2019 roku podkomisja wydała ok. 6 mln zł.
Źródła: wp.pl/nczas.com