
Dyskusji medialnej o pomnikach we Francji towarzyszą już konkretne konfrontacje uliczne. Około 200 osób zebrało się na manifestacji na wezwanie „kolektywu” „Faidherbe musi upaść”. Chodzi o pomnik generała Louisa Léona Césara Faidherbe, bohatera obrony regionu Nord-Pas-de-Calais przed Prusakami.
Generał urodził się 3 czerwca 1818 r. w Lille. Zmarł 28 września 1889 r. w Paryżu. Był żołnierzem, ale też administratorem kolonialnym, w tym dwukrotnie gubernatorem Senegalu. Jego pomnik znajduje się na Placu Richebé i lewica chce go strącić jako „kolonialistę”.
Wybryki lewactwa przestają być bezkarne. Do obrony pomnika w Lille zmobilizowała się młodzież, która otoczyła cokół. Obydwie grupy się przekrzykiwały, a na hasło obalenia pomnika, odpowiadano sloganem „Jesteśmy u siebie w domu, spróbujcie!”.
Radio Bleu Nord podawało, że „sytuacja jest napięta”. Na miejsce przybyły jednostki CRS. Lewacy zaczęli krzyczeć, że „policja ochrania fachos” (faszystów). Doszło do zamieszek, a policja odepchnęła od sobie obydwie grupy, co pozwoliło uniknąć konfrontacji.
🇫🇷[FLASH] – Des tensions ont eu lieu à #Lille devant la statue de #Faidherbe, place #Richebé : les manifestants anti-colonialistes scandaient "Faidherbe doit tomber", et se confrontaient à ceux d'Extrême-Droite qui disaient "La #France aux Français". (@vmal9_) #BlackLivesMatter pic.twitter.com/veGscHaTrm
— La Plume Libre (@LPLdirect) June 20, 2020
Gen. Faidherbe jako gubernator Senegalu walczył z Maurami i stworzył słynną formację „strzelców senegalskich”. Był dzieckiem swojej epoki. Jako „kolonizator” rozszerzył wpływy Francji daleko poza Senegal, pracował nad rozwojem lokalnej gospodarki i był budowniczym portu w Dakarze. Zaplanował też linię kolejową z Dakaru do Nigru, promował dystrybucję wody pitnej w Saint-Louis i budowę oczyszczalni wody Mbakhana (powstała w 1885 roku).
Prowadził też prace nad lokalnymi dialektami, obyczajami i napisał kilka dzieł o etnografii i geografii o Afryce Zachodniej. Lewackie „kolektywy” atakują jego pamięć od ponad 10 lat. Niestety dwa lata temu socjalistka i mer Lille Martin Aubry stwierdziła, że taka „debata jest uzasadniona”. Pomnik jest więc rzeczywiście zagrożony.
Ensuite, tout s'est passé très vite. Militants d'extrême droit rue de Béthune.
Militants anti-colonialistes place de la République.
Le face à face avec les forces de l'ordre est tendu. "La police protège les fachos!" pic.twitter.com/rbB4THj3mC— France Bleu Nord (@fbleunord) June 20, 2020