Ruszają polskie badania na obecność przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Dla pewnej grupy są bezpłatne

Testy na koronawirusa.
Testy na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Na uniwersytecie Warszawskim rozpoczną się badania na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Mają dać odpowiedź, ile osób rzeczywiście w Polsce mogło być zarażone koronawirusem, ale Covid-19 przechodziło bezobjawowo.

Pracownicy i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego mogą wykonać bezpłatne badania na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2 bezpłatnie mogą wykonać pracownicy i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego. Testowanie będzie trwało od 29 czerwca do 28 sierpnia.

UW podpisało umowę z firmą Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych, która przeprowadzi badanie przeciwciał w celu identyfikacji osób, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

REKLAMA

„Mając świadomość, jak ważną rolę w ograniczaniu ryzyka zakażeń mają badania na obecność przeciwciał koronawirusa, podjęliśmy starania w celu umożliwienia przeprowadzenia takich testów wśród społeczności Uniwersytetu. Wkrótce członkowie naszej akademickiej wspólnoty będą mogli poddać się bezpłatnym badaniom na obecność przeciwciał (w klasach IgM oraz IgG) przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2” – poinformował prof. Marcin Pałys.

Dwie klasy badań

Z informacji wynika, że badania będą wykonywane w dwóch klasach: IgM oraz IgG, metodą, która ma gwarantować ponad 98,5 proc. poprawności wyników.

„W odróżnieniu od szybkich testów 'kasetkowych’ badanie w laboratorium charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością, i jest jedynym rekomendowanym badaniem serologicznym” – powiedziała współzałożycielka Warsaw Genomics, dr hab. n. med. Anna Wójcicka.

Uczelnia wyjaśnia, że badanie przeciwciał w klasie IgG powinno dać odpowiedź, czy osoba chorowała na COVID-19, a tym samym – czy nabyła odporność. Obecność przeciwciał chroni od zakażenia, nie wiadomo jednak, przez jak długi czas.

Badanie przeciwciał nie służy do diagnostyki aktywnego zakażenia

Badanie przeciwciał IgM służy do identyfikacji osób, które zetknęły się z wirusem nie krócej, niż w trakcie ostatnich 2-3 tygodni przed pobraniem surowicy. Jeśli w krwi wystąpią przeciwciała IgM – istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjent jest zarażony koronawirusem i może zarażać innych.

W komunikacie podkreślono, że badanie przeciwciał nie służy do diagnostyki aktywnego zakażenia.

„Dla bezpieczeństwa pracowników UW bardzo ważne jest, aby do punktu pobrań nie zgłaszały się osoby z objawami infekcji lub po kontakcie z osobą zakażoną” – dodała dyrektor usług medycznych Warsaw Genomics, lek. Małgorzata Kiljańska.

Szczegóły badań na przeciwciała znajdują się na stronie Uniwersytetu Warszawskiego

REKLAMA