Czas wracać do pracy. Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pexels
REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który został wprowadzony z powodu Covid-19, obowiązuje do dzisiaj, 26 lipca. Kończy się zasiłkowe eldorado, pieniądze będzie trzeba sobie wypracować.

Od 27 lipca nadal będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego, ale na zasadach ogólnych, a nie specjalnych powstałych w wyniku tzw. „lockdownu”. Czas więc wracać do pracy.

Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje?

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przypominało, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, legitymujących się orzeczeniem znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, ten zasiłek, w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18 roku życia.

Na tych samych zasadach, zasiłek ten przysługuje również m.in. w przypadku, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku np. na skutek choroby.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

REKLAMA