Niemal co drugi dzień jakaś Francuzka zostaje zabita przez swojego partnera. Szokujący wzrost liczby ofiar przemocy domowej

We Francji rośnie liczba kobiet zabitych przez swych partnerów Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
REKLAMA

146 kobiet zostało zabitych we Francji przez partnera lub byłego partnera w 2019 roku, co oznacza wzrost o 21 proc. w stosunku do liczby zabójstw kobiet, ofiar przemocy domowej w 2018 roku – poinformowało francuskie MSW.

Kobiety są głównymi ofiarami przemocy popełnionej przez współmałżonka lub partnera, jednak w 2019 roku odnotowano również 27 śmiertelnych ofiar przemocy domowej wśród mężczyzn.

Dziennik „Le Monde” analizując we wtorek dane MSW dotyczące przemocy wobec kobiet wskazuje na istotne zaniedbania francuskiego wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

W 84 proc. przypadków ofiarami przemocy domowej są kobiety, najczęściej narodowości francuskiej, w wieku od 30 do 49 lat lub powyżej 70 lat. Większość z nich to osoby bezrobotne lub na emeryturze. We francuskiej nowomowie okreslenie „narodowość francuska” oznacza tylko tyle, że ofiara miała obywatelstwo tego kraju. Nie mówi nic o pochodzeniu.

Sprawcy, również w większości pochodzenia francuskiego, w 88 proc. przypadków to mężczyźni. 65 proc. z nich nie jest aktywna zawodowo. W większości przypadków ofiary zostały zamordowane za pomocą noża lub broni palnej. W 17 proc. przypadków śmierć była wynikiem uduszenia.

Do przemocy dochodzi na ogół w domu. W wielu przypadkach przed śmiercią ofiara nalegała na separację.

41 proc. kobiet zabitych przez swojego partnera doświadczyło wcześniej przemocy fizycznej lub psychicznej. Spośród nich 63 proc. zgłosiło ten fakt organom ścigania.

– Musimy dokonać głębokiej zmiany mentalności – skomentowała zjawisko szefowa wydziału ds. przemocy wobec kobiet we władzach departamentu Sekwana-Saint-Denis, Ernestine Ronai, cytowana przez „Le Monde”.

W raporcie Generalnego Inspektoratu Sprawiedliwości, opublikowanym w listopadzie 2019 roku, napisano, że 80 proc. skarg dotyczących przemocy w rodzinie w latach 2015-2016 zostało oddalonych.

REKLAMA