
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Limburga Georg Bätzing, zapowiedział wprowadzenie w Kościele w Niemczech pełnej interkomunii z protestantami. W ubiegłym roku teolodzy obu wyznań ogłosili wspólny dokument, który już torował droge interkomunii. Bp Bätzing zapowiedział, że formalne kroki Niemcy podejmą w maju 2021 roku.
Portal PCH 24 zauważa, że w historii Kościoła katolickiego nigdy czegoś takiego nie było. Teraz kierownictwo Konferencji Episkopatu Niemiec podjęło decyzję o brzemiennych skutkach.
W praktyce katolicy mają otrzymać zgodę na uczestnictwo w ewangelickiej Wieczerzy, a naśladowcy Lutra mają być dopuszczani do… przyjęcia Najświętszego Sakramentu.
Jesienią ubiegłego roku wydano dokument pod tytułem „Wspólnie u Stołu Pańskiego” (niem. Gemeinsam am Tisch des Herrn). Stwierdzono w nim, jakoby nie istniały żadne przeszkody dla wprowadzenia pełnej interkomunii.
Dokument ostro skrytykował kard. Kurt Koch, prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, ale episkopat iemiecki niezbyt się tym przejął.
Niestety, niemieccy biskupi mogą tu liczyć na przychylność samego papieża. W 2018 roku Franciszek oficjalnie zaakceptował wytyczne niemieckiego Episkopatu, które pozwalają przyjmować Komunię świętą protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikiem.
W maju 2021 roku we Frankfurcie ma się odbyć Ekumeniczne Spotkanie Kościelne (Ökumenische Kirchentag). I to tam zostanie ogłoszona oficjalnie interkomunia.
Interkomunię z protestantami wyklucza zarówno Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak i nauczania Stolicy Apostolskiej. Wyrażają to nie tylko encykliki wielu papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II, ale nawet dokumenty Soboru Watykańskiego II.
Limburg Bishop Georg Batzing elected president of German bishops’ conference https://t.co/9IEYbU4N0b pic.twitter.com/QCPwdPjUix
— Catholic News Service (@CatholicNewsSvc) March 3, 2020
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl