
Ukraina zarzuciła Białorusi zwiększenie napięć na wspólnej granicy, zamkniętej z powodu koronawirusa. Mińsk miał zachęcać Żydów do udania się na Ukrainę, gdzie utknęło około 2000 pielgrzymów chasydzkich.
Na granicy białorusko-ukraińskiej utknęło 2000 chasydów, z których większość przyjechała z Izraela. Uwierzyli w pogłoski, że ukraińska granica z Białorusią pozostaje otwarta.
„Wzywamy białoruskie władze do zaprzestania zaostrzania napięć na granicy z naszym krajem i zaniechanie rozpowszechniania fałszywych informacji dających nadzieję pielgrzymom na wjazd” – oświadczyła ukraińska prezydencja.
W środę około tysiąca osób utknęło w strefie neutralnej w pobliżu przejścia granicznego w Nowym Jaryłowiczu. Przyjechali na Białoruś, aby spróbować dotrzeć na Ukrainę na pielgrzymkę do Humania.
Kijów ogłosił oficjalnie zamknięcie granic dla obcokrajowców w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń na koronawirusa. Wiadomo, że o niewpuszczanie chasydów na Ukrainę poprosił Kijów sam premier Netanjahu.
Do końca nie wiadomo, czy rzeczywiście prezydent Aleksander Łukaszenka wykorzystał tranzyt chasydów do dokuczenia Ukrainie i odwrócenia uwagi od tego, co dzieje się w jego kraju. Wiadomo, że grupy pielgrzymów żydowskich wędrują od na kolejne przejścia na granicy Białorusi i Ukrainy. Ostatnio z Nowi Jaryłowyczi przeszli do Dolska i na przejścia w obwodzie wołyńskim. Były też próby nielegalnego przekroczenia granicy przez bagna.
Według białoruskiej państwowej agencji BiełTA w pobliżu białorusko-ukraińskiej granicy przebywa ponad 1,5 tys. chasydów, którzy chcą przedostać się na Ukrainę w związku ze świętem Rosz Haszana, czyli judaistycznym Nowym Rokiem.
Ciężka sprawa, bo chasydzi mało przejmują się Covidem i granicami https://t.co/sbHOSYS2YI
— Biełsat po polsku (@Bielsat_pl) September 16, 2020
W tym roku święto przypada na 18-20 września. Pomimo zamknięcia granic w Humaniu, skąd pochodzili cadykowie – założyciele ruchu chasydzkiego – będzie ok. 3 tys. chasydów. Według szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa co roku do Humania na grób cadyka Nachmana z Bracławia, uważanego za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich, pielgrzymuje ok. 30-40 tys. osób, a miasto w tym czasie zmienia się w „mały Sztetl”.
Ukraina nie chce ich wpuścić.
Żydzi się upierają.Chodzi dokładnie o miejscowość Humań, w której to witają żydowski nowy rok.
W tym roku – to święto wypada od 18 września.Powód do chlania na umór i rozrabiania. pic.twitter.com/5SnsPp9nCG
— Historia Fotografią Pisana (@Jan34733995) September 12, 2020
Źródło: PAP/ Le Figaro/ AFP