
Francuski rząd zamierza walczyć z separatyzmem islamskim. Dla pokazania, że nie chodzi o „islamofobię” w nowej ustawie ma być i kilka „marchewek”. Jedną z nich jest nauka języka arabskiego w szkołach publicznych.
Jednak minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin twierdzi, że „nauczanie języka arabskiego w szkołach jest również sposobem na zmniejszenie (wpływu) władzy religijnej.” Z taką opinią Darmanin wyjechał w wywiadzie dla „Journal du Dimanche” 4 października.
Minister Spraw Wewnętrznych jest za wzmocnieniem nauki języka arabskiego w szkołach. Jak jednak tłumaczy dobroczynne skutki takiego posunięcia dla procesów integracji? Jego zdaniem to „republikańska i odważna propozycja”. Ma powstrzymać separatyzm islamski, bo język będzie nauczany „po świecku”, a nie w szkółkach koranicznych, gdzie jest łączony i ideologią religijną.
Minister Spraw Wewnętrznych uważa, że szkoła publiczna zastąpi tu naukę języka arabskiego przy meczetach. Do nauczania tego języka pragnie wnieść świeckie i republikańskie tematy.
„Potrzebujemy młodych Francuzów, którzy mówią po arabsku […] Nauczanie tego języka w szkole to także sposób na zmniejszenie władzy duchownych.” – twierdzi MSW. Darmanin w ten sposób wyjaśnia tezy ustawy o „walce z separatyzmem”, której zarysy w mijającym tygodniu przedstawił prezydent Macron.
Ustawa trafi 9 grudnia pod obrady rzędu, a w styczniu do parlamentu. W przypadku wpuszczenia języka arabskiego w szerszym wymiarze do szkół szykuje się ciekawa konfrontacja. Nauczyciele mają konkurować z imamami. Tymczasem już teraz na lekcjach np. historii, nauczyciele obawiają się poruszać ze względu na reakcje uczniów i rodziców pewnych tematów.
To samo będzie dotyczyć prób prowadzania elementów „republikańskich” na lekcjach arabskiego. W przypadku fakultatywności takie zajęcia będą zapewne zbojkotowane. Nie można też wykluczyć, że po prostu uczniowie z propozycji skorzystają, a na „szlifowanie” języka i tak pójdą o szkół koranicznych.
Helene Laporte ze Zjednoczenia Narodowego podsumowała te pomysły krótko: „Nauczanie języka arabskiego i rozwój studiów na islamem w walce z separatyzmem? Mnie opadają ręce…”
L’enseignement de la langue arabe et le développement des études islamiques pour lutter contre le séparatisme ? Les bras m’en tombent… https://t.co/CFl7bPhKyf
— Hélène Laporte (@HeleneLaporteRN) October 2, 2020
Non #Darmanin, promouvoir l’enseignement de l'arabe à l'école, ce n’est pas réduire le pouvoir des religieux, c’est vouloir changer les français.
À Rome fait comme les romains!
En France on enseigne le français. Le reste est affaire de choix individuels.https://t.co/IWX7UwKzma— Jerome Riviere (@jerome_riviere) October 4, 2020
Źródło: JDD