Ks. Jacek Gniadek komentuje encyklikę „Towarzysza Papieża”. „Św. Tomaszu z Akwinu, módl się za nami!”

ks. Jacek Gniadek/fot. jacekgniadek.com, youtube.com
ks. Jacek Gniadek/fot. jacekgniadek.com, youtube.com
REKLAMA

Ks. Jacek Gniadek SVD skomentował na Facebooku najnowszą encyklikę Papieża, czy jak zaproponował jeden z użytkowników „Towarzysza Papieża”. Zdaniem kapłana Papież ma trochę racji, ale stawia zupełnie błędne propozycje rozwiązania problemu.

Papież Franciszek w najnowszej encyklice przekazał, iż pandemia koronawirusa pokazała, że „magiczne teorie kapitalizmu rynkowego zawiodły”, a świat potrzebuje teraz nowego rodzaju polityki opartej na interwencjonizmie.

„Fratelli Tutti”

Encyklika papieża Franciszka „Fratelli Tutti” („Bracia Wszyscy – red.) przedstawia nową wizję świata i polityki, w świecie postpandemicznym. – Kruchość systemów światowych w obliczu pandemii pokazała, że ​​nie wszystko można rozwiązać dzięki wolnemu rynkowi – twierdzi Papież.

REKLAMA

Konieczna jest proaktywna (interwencjonistyczna – red.) polityka gospodarcza ukierunkowana na promowanie gospodarki sprzyjającej różnorodności produkcyjnej i kreatywności biznesowej – dodaje.

Papież Franciszek powtórzył swą krytykę „perwersyjnego” globalnego systemu gospodarczego, który „konsekwentnie utrzymuje biednych na marginesie, jednocześnie wzbogacając nielicznych”. Aby uargumentować swe zdanie Franciszek powołał się m.in. na nieistniejącą teorię skapywania.

Czytaj więcej: „Kapitalizm i wolny rynek zawiodły”. Papież Franciszek wzywa rządy do globalnego socjalizmu

Zawiódł interwencjonizm

Sprawę głośnej encykliki komentuje na Facebooku ks. Jacek Gniadek, zdaniem którego Papież słusznie konstatuje, iż obecne systemy zawiodły. – Problem polega tylko na tym, że od pół wieku papieże kapitalizm kolesiów biorą za wolny rynek i obwiniają go za wszelkie zło na tym świecie – wskazuje ks. Gniadek.

Dzisiaj nie ma wolnego rynku. Jest państwowy interwencjonizm. To on zawiódł. Szkoda tylko, że na rozwiązanie obecnego problemu papież proponuje jeszcze więcej państwowego interwencjonizmu – dodaje i podkreśla, że „papieża Franciszka można jeszcze zrozumieć, ponieważ pochodzi z Ameryki Południowej i wyrósł w otoczeniu teologii wyzwolenia”.

Problem jest jednak szerszy w Kościele. Bp Piotr Jarecki podczas panelu na SGH w marcu tego roku powiedział, że własność prywatna się nie sprawdziła i czas wymyślić coś nowego – przypomniał ks. Gniadek. – Św. Tomasz z Akwinu, który nauczał, że własność prywatna jest wytworem ludzkiego rozumu i gwarantem porządku, czeka z niecierpliwością na nowe pomysły…

Dzisiaj cały świat mówi o papieżu Franciszku, który w swej najnowszej encyklice napisał, iż pandemia koronawirusa…

Posted by Jacek Gniadek SVD on Monday, October 5, 2020

REKLAMA