
Znany francuski publicysta Eric Zemmour stwierdził, że „papież Franciszek jest wrogiem Europy”. Jego zdaniem nie tylko „nie broni katolickiego dziedzictwa, ale je wyprzedaje”.
Chodzi o trzecią już encyklikę Franciszka ”Fratelli Tutti”, o „braterstwie i przyjaźni społecznej”. Publicysta stwierdza, że papież z Argentyny wyraźnie staje „po lewej stronie”.
Chodzi oczywiście o kolejny wyraz wsparcia dla zjawiska migracji i krytykę tzw. „populizmu”. Zemmour nazywa oceny Franciszka „nastoletnią naiwnością” i dodaje, że był zdumiony, kiedy przeczytał encyklikę.
Nazwał ją naiwną teorią „idealizmu globalistycznego”. Wskazał też, że za takimi poglądami stoją konkretne tezy polityczne i dodał, że „mamy papieża postkatolickiego”. To nie głos „powszechny”, ale „lewicowy” – dodał Zemmour.
Publicysta krytykuje także niezrozumienie przez Franciszka idei „tożsamości narodów Europy”. Uważa, że obecny papież „jest wrogiem Europy i gardzi Europą”. Wręcz wyprzedaje katolickie dziedzictwo kontynentu i „zamienia Watykan w organizację pozarządową”.
W duchu wsparcia lewicy encyklikę komentowały też francuskie media. „Niepoprawny” politycznie” Zemmour pochodzi z rodziny algierskich Żydów. To ciekawy przykład pewnej zmiany poglądów w tej diasporze.
Wobec zagrożenia islamistycznego coraz więcej członków tej społeczności porzuca lewicę i przechodzi na jasną stronę mocy, by bronić tego, co zostało z francuskiej prawicy. Odwołują się do francuskiej tożsamości, korzeni i historii. W taki sposób dożyliśmy czasów, że Żydzi zaczynają też bronić tradycyjnego katolicyzmu przed… papieżem.
Francuskie wiadomości na CNews z udziałem Zemmoura jako komentatora:
![„Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy”. Były ordynator w Szpitalu Południowym ujawnił szokujące kulisy [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/Jedrzejewski-100x70.jpg)
![Obie Konfederacje ze wzrostem poparcia. PiS traci, ale trzyma się mocno na drugim miejscu [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/03/mentzen-braun-kaczynski-ok-100x70.jpg)





![Piekło zamarzło. Kowal krytykuje Zełeńskiego i stwierdza, że to on odpowiada za kryzys między Warszawą a Kijowem [VIDEO] Paweł Kowal. / Foto: screen sejm.gov.pl](https://nczas.com/wp-content/uploads/2024/02/Kowal-ok-100x70.jpg)
![AfD liderem sondaży. Mają jednak słaby punkt [SONDAŻ] AfD](https://nczas.com/wp-content/uploads/2023/07/afd-alternatywa-dla-niemiec-100x70.jpg)