
Pierwszy oficjalny meczet w Atenach został otwarty we wtorek 3 listopada. Inauguracja jego działalności była skromna i nastąpiła i tak z kilkuletnim opóźnieniem. Ateny były ostatni a europejską stolicą, która takiego przybytku jeszcze nie posiadała. Złożyły się na to względy historyczne i społeczne niechęć Greków.
Do tej pory społeczność muzułmańska w Atenach modliła się w prywatnych mieszkaniach, piwnicach i prowizorycznych barakach.
W sumie w Grecji mieszka prawie 650 000 muzułmanów, z których większość to sunnici przebywający w Atenach. Ta grupa to przede wszystkim migranci, którzy napłynęli tu w ciągu ostatnich dwudziestu lat.
Naïm el Gadour, prezes Muzułmańskiego Związku Grecji wyraził zadowolenie, że miejscowa społeczność muzułmańska w Atenach „wreszcie będzie miała miejsce swojego kultu”. Greckie Ministerstwo Edukacji i Kultu wydało w poniedziałek 2 listopada warunki funkcjonowania tego meczetu.
Ze względu na Covid-19 w meczecie i tak może się gromadzić na razie nie więcej, niż dziesięciu wiernych na raz. Dlatego bardziej uroczysta inauguracja meczetu nastąpi później.
Duchownym meczetu został imam Zaki Sidi Mohammed, który pochodzi z Maroka. marokański imam tego meczetu.
Nowy meczet zlokalizowany jest w Eléonas, dawnej przemysłowej dzielnicy stołecznej. To pierwsza muzułmańska świątynia w mieście od czasu powstania antytureckiego w 821 roku, które zakończyło okupację osmańską.
W Grecji jedyne meczety z epoki osmańskiej znajdują się w Tracji (północny wschód), regionie przygranicznym z Turcją Żyje tu 150-tysięczna mniejszość turecka.
Meczet w Atenach zbudowano ze środków publicznych. Budowa rozpoczęła się jeszcze w 2007 roku i budynek był gotowy już w roku 2019.
Jego otwarcie opóźniała oficjalnie pandemia. Znacznie większy wpływ miały tu jednak protesty Kościoła prawosławnego i niektórych ruchów nacjonalistycznych.
Źródło: AFP