
5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski – bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do „Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy i „Zmienników” Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali „Mury”.
Gintrowski urodził się w Stargardzie Szczecińskim, ale przez całe życie związany był z Warszawą – tu skończył szkołę średnią, uczelnię, a także komponował i pracował.
Pierwszy większy publiczny występ Gintrowski przeżył w 1976 r. na przeglądzie piosenki studenckiej w warszawskiej Riwierze; przedstawił wówczas utwór „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” i zdobył pierwszą nagrodę.
W 1979 roku z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim powołał trio, które przygotowało program poetycki „Mury”. Dla Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego wolność była wartością nadrzędną.
W 1980 r. powstał kolejny wspólny program tria – „Raj”. Rok później Gintrowski z Kaczmarskim zdobyli II nagrodę w konkursie kabaretowym za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” w Opolu, a także nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.
12 grudnia 1981 był w Poznaniu, gdzie razem z kilkoma innymi polskimi muzykami brał udział w koncercie pt. „Niechciane teksty PRL-u”.
Koncert był zaplanowany na sobotę i niedzielę, 12 i 13 grudnia. 13-ego rano do mojego pokoju w hotelu przybiegł organizator i powiedział, żebym włączył telewizor. Zobaczyłem obrazek, który chyba wszyscy mamy przed oczami do dzisiaj – zamiast porannego programu dla dzieci, w telewizji przemawiał generał Jaruzelski – wspominał Gintrowski.
W stanie wojennym Gintrowski był aktywnym uczestnikiem drugiego obiegu kultury. Koncertował w domach, kościołach, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Uważał, że wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny w Polsce „przypieczętował początek końca komunizmu w naszym kraju”.
Gintrowski interpretował także poezję. Śpiewał do tekstów Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego, Tadeusza Nowaka. W 2008 r. ukazała się płyta „Tren” z utworami Przemysława Gintrowskiego skomponowanymi do tekstów Zbigniewa Herberta.
W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przemysław Gintrowski zmarł 20 października 2012 r. Pochowany został na cmentarzu w Wilanowie.
Zobacz także: 60 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski. Przypominamy jego najważniejsze dzieła [WIDEO]
Epitafium dla Sergiusza Jesienina:
Powrót:
Przesłuchanie Anioła:
Pan Cogito o cnocie:
Ja
(PAP)