Lekarze POZ nie chcą zajmować się wyłącznie koronawirusem

Kiedy należy nosić maseczkę, a kiedy nie? - oto jest pytanie. Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay
REKLAMA

Wykonywanie badań na koronawirusa nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Tak wynika z doniesień RMF FM, które dotarło do Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Lekarze POZ mogą składać zamówienia na testy antygenowe, które później mogliby w poradni wykonywać pacjenci. Lekarze rodzinni podkreślają jednak, że muszą mieć też czas dla innych pacjentów – również tych, u których nie podejrzewa się koronawirusa.

Ponadto rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski przyznał, że często nie ma warunków, by bezpiecznie takie testy wykonywać. – Kubatura i techniczne rozwiązania w POZ są takie, że mamy jedno wejście, są małe przychodnie, nie jesteśmy w stanie tego rozdzielić, nie mamy personelu do tego. Ktoś musiałby być dedykowany tylko tej czynności. To jest niemożliwe – mówił.

REKLAMA

Po weekendzie Ministerstwo Zdrowia ma przedstawić dokładne wyliczenia, do ilu poradni POZ już trafiły lub trafią testy antygenowe. Badania z tej dodatkowej puli trafią do szpitali i stacji pogotowia.

Testy antygenowe można przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej od zeszłego wtorku. Ma to związek z zarządzeniem wydanym w tej sprawie przez prezesa NFZ.

Źródło: RMF FM

REKLAMA