[RANKING] Świat się zbroi! Znaczny wzrost sprzedaży w handlu uzbrojeniem. Przodują Amerykanie, za nimi są Chińczycy

Myśliwiec F-35. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay
Myśliwiec F-35. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay
REKLAMA

W 2019 roku 25 największych koncernów zbrojeniowych zarobiło na sprzedaży broni 361 mld dol. To o 8,5 proc. więcej niż w 2018 roku – tak wynika z najnowszych danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). W rankingu prym wiodą amerykańskie koncerny, po piętach depczą im konkurenci z Chin, a Rosjanie zaliczyli spory spadek.

W międzynarodowym handlu uzbrojeniem przeważają firmy amerykańskie. W czołówce znajdują się koncerny właśnie z USA: Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon i General Dynamics. W sumie w czołowej 25-tce pojawiło się 12 firm zza oceanu.

Jedyny przedstawiciel z Bliskiego Wschodu zajmuje 22. miejsce rankingu. EDGE, z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), powstała w 2019 roku z połączenia ponad 25 mniejszych firm.

REKLAMA

– EDGE dobrze ilustruje, w jaki sposób połączenie wysokiego krajowego popytu na produkty i usługi wojskowe z chęcią uniezależnienia się od zagranicznych dostawców, napędza rozwój firm zbrojeniowych na Bliskim Wschodzie  – powiedział Pieter Wezeman, badacz w Program SIPRI.

Kolejnym debiutantem w top 25 w 2019 roku był L3Harris Technologies (10. miejsce). Powstał w wyniku połączenia dwóch amerykańskich firm, które znalazły się w pierwszej 25 w 2018 roku: Harris Corporation i L3 Technologies.

Najnowszy ranking wskazuje na wzrost znaczenia chińskich producentów i mniejsze niż dotychczas wspływy rosyjskich. W pierwszej 25 znalazły się cztery firmy z Państwa Środka. Trzy z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce: Aviation Industry Corporation of China (AVIC; 6. miejsce), China Electronics Technology Group Corporation (CETC; 8. miejsce) i China North Industries Group Corporation (NORINCO; 9. miejsce). Łączne przychody czterech chińskich firm z pierwszej 25- tki – do której należy również China South Industries Group Corporation (CSGC; miejsce na 24. miejscu) – wzrosły o 4,8 proc. w latach 2018-2019.

Przychody dwóch rosyjskich firm z pierwszej 25-tki – Almaz-Antey i United Shipbuilding – spadły w latach 2018-2019 łącznie o 634 miliony dolarów. Trzecia rosyjska firma, United Aircraft, straciła 1,3 miliarda dolarów ze sprzedaży i wypadła z pierwszej 25 w 2019 roku.

Dziewiętnaście z 25 największych firm zbrojeniowych zwiększyło sprzedaż broni w 2019 r. w porównaniu z 2018 r. Największy bezwzględny wzrost przychodów z broni odnotował Lockheed Martin: 5,1 mld USD, co stanowi realnie 11 proc. wzrostu.

Źródło: sipri.org

 

 

REKLAMA