Ławeczki LGBT? Kontrowersyjna „inwestycja” Kielcach. „Uczynią przestrzeń publiczną bardziej kolorową”

Tęczowa ławka firmy Krosstech
Tęczowa ławka firmy Krosstech
REKLAMA

W Kielcach powstaną nowe „miejsca wypoczynku” za 130 tys. złotych. Do końca roku w mieście ma stanąć 20 ławek w kolorach tęczy. Będzie też „ekologicznie”. Sprawa budzi liczne kontrowersje ze względu na skojarzenia z kolorami LGBT.

– Każde („miejsce wypoczynku” – red.) składać się będzie z ławki, kosza na odpady z podziałem na cztery frakcje, stojaka na rowery i miski na wodę dla zwierząt – oświadczył rzecznik prezydenta Kielc Tomasz Porębski.

Jak podkreślał, w dobie mniemanej pandemii był duży problem z zamówieniem ławek, jednak nie zablokowało to „inwestycji”. Dostawa powinna nastąpić w połowie grudnia. – Wszystkie prace powinny się zakończyć jeszcze w tym roku – zapewniał.

REKLAMA

Tęczowe ławeczki będą ustawione w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na tę „inwestycję” zagłosowało niemal 1300 mieszkańców. Koszt projektu wyniósł 130 tys. zł. Oznacza to, że koszt jednej ławki to 6,5 tys. zł.

Liczne kontrowersje wokół tęczowych ławeczek doprowadziły do zamian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Rada Miasta, na wniosek PiS-u, wprowadziła w maju poprawki, zgodnie z którymi projekty do budżetu mają być „zgodne z zasadami współżycia społecznego i neutralne ideologicznie”.

7 kolorów tęczy

W projekcie uwzględniono jednak pomalowanie ławki w 7 kolorach tęczy – a nie 6 barw LGBT.

„Potrzeba realizacji projektu wynika z deficytu elementów małej architektury, jakim są ławki uliczne/parkowe, a także potrzeby edukowania społeczeństwa w zakresie dbania o środowisko naturalne oraz troski o zwierzęta. Projekt przewiduje powstanie łącznie 20 miejsc wypoczynku w różnych częściach Kielc, na które będą składały się (1 komplet):

– ławka pomalowana w kolory tęczy (7 kolorów w kolejności od góry do dołu ławki: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy), aby uczynić przestrzeń publiczną bardziej kolorową – miejsce odpoczynku i spotkań towarzyskich kielczan;

– kosz do segregacji na odpady: 1. Szkło, 2. Plastik i metal, 3. Papier, 4. Odpady mieszane

– nauka dbania o nasza planetę;

– stojak na rower w kształcie odwróconego „U” – promocja zdrowego stylu życia oraz ekologicznego sposobu poruszania się po mieście;

– miska z wodą przymocowana do ławki lub stojaka rowerowego dla zwierząt – troska o najlepszego przyjaciela człowieka;

– krzewy (20 szt.) wsadzone wokół miejsca wypoczynku – dbanie o czyste powietrze w Kielcach;

– drzewo (dąb, lipa, klon, buk lub grab) wsadzone w okolicach miejsca wypoczynku – «Gościu siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!» (J. Kochanowski Fraszka «Na lipę»);

– wyłożenie kostką przestrzeni ok. 2,5 m kw. pod ławką oraz przy stojaku rowerowym i koszu na odpady do segregacji (projektodawcy dopuszczają umiejscowienie kosza na istniejącym chodniku)” – czytamy na stronie Budżetu Obywatelskiego Kielc.

Źródła: budzetobywatelski.kielce.eu/PCh24.pl

REKLAMA