
Rok 2021 będzie na Jasnej Górze kolejnym rokiem trwającej od blisko 40 lat modlitwy o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Kontynuowane będą nabożeństwa w tej intencji oraz spotkania prezentujące życie i dziedzictwo zmarłego w 1981 r. Prymasa Polski.
W maju tego roku przypada 40. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego. Jego beatyfikacja miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie.
W końcu kwietnia zdecydowano jednak o jej bezterminowym zawieszeniu. Nowy termin ma zostać ustalony dopiero po ustaniu pandemii COVID-19.
Na Jasnej Górze kontynuowane będą spotkania, każdego 27 dnia miesiąca z cyklu +Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze+.
Prymas ks. Stefan kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Dlatego termin spotkań i czuwania modlitewnego wyznaczono na noce 27 każdego miesiąca.
3 października 2019 r. papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., czyli osiem lat po jego śmierci.
Ostatnim etapem była ubiegłoroczna aprobata komisji kardynałów i biskupów. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża.
Stefan Wyszyński w latach niemieckiej okupacji na polecenie władz diecezji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej.
Po wojnie powrócił do Włocławka. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.
Komuniści aresztowali go we wrześniu 1953 r. Był więziony w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. W obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu.
Źródło: PAP