Nowa szczepionka jeszcze dzisiaj? Europejska Agencja Leków przyspiesza decyzję

Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
REKLAMA

Europejska Agencja Leków (EMA) może podjąć decyzję w sprawie autoryzacji szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna w poniedziałek. Pierwotnie zaplanowano ją na środę, jednak komitet ekspertów Agencji zbierze się w poniedziałek, by omówić sprawę zatwierdzenia preparatu.

„Politico” podało, że komitet ekspertów EMA zbiera się w poniedziałek, aby omówić dane dotyczące szczepionki firmy Moderna.

Agencja wydaje opinię ws. szczepionki, a ostateczna decyzja w sprawie autoryzacji należy do Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Służby prasowe EMA przekazały też, że na wypadek gdyby komitet nie podjął decyzji w poniedziałek, spotkanie grupy ekspertów EMA zaplanowane jest na środę 6 stycznia.

„W przypadku gdyby CHMP (komitet ekspertów) wydał opinię na dzisiejszym posiedzeniu, wyślemy informację prasową jak najszybciej po spotkaniu” – przekazały służby prasowe.

EMA przekazała również, że organizuje „publiczne spotkanie w piątek, 8 stycznia, w celu poinformowania obywateli Europy o ocenie, zatwierdzeniu i wprowadzeniu nowych szczepionek przeciw Covid-19”.

Jak dotąd szczepionka Pfizer-BioNTech jest jedyną dopuszczoną do obrotu w UE. Nosi nazwę Comirnaty. Preparat według podanych informacji ma wykazywać skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw Covid-19. Jak dotąd w imieniu UE zamówiła 300 mln dawek.

W listopadzie Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu kontraktu z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19.

KE nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.

Źródło: PAP, NCzas.com

REKLAMA