
W piątek o godz.10 zbierze się Rządowy Zespół Zarzadzania Kryzysowego – poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu, Piotr Müller, poinformował media, że w piątek o godz. 10 zbierze się Rządowy Zespół Zarzadzania Kryzysowego.
– Będziemy omawiać aktualną sytuację, i być może już jutro będą podjęte decyzje w tym zakresie. Sytuacja jest dynamiczna. Nie mogę powiedzieć w tej chwili, w jakim kierunku będą szły decyzje, jeśli chodzi o obostrzenia – powiedział.
– Rozważamy, aby ze względu na to, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych województwach, by przejść docelowo na tygodniowy system raportowania, a nie tak jak do tej pory – dwutygodniowy – dodał.
Pozwoliłoby to, jak mówił, „w tych miejscach, gdzie sytuacja jest nieco lepsza obostrzenia niwelować, a tam, gdzie to konieczne je wprowadzać”. Zaznaczył, że następowałoby to z pewnym wyprzedzeniem, by poszczególne podmioty m.in. gospodarcze mogły się przygotować.
Ostatnio dużo mówi się o jeszcze mocniej rozdrobnionej regionalizacji obostrzeń. Rzecznik zapowiedział, że regionalizacja obostrzeń byłaby wprowadzana „z pewnym wyprzedzeniem”, aby podmioty gospodarcze mogłyby się do nich przygotować.
Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kultury, sportu i hoteli będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostały od poniedziałku zamknięte, dzieci z klas I-III powróciły do zdalnej nauki.
W pozostałych 15 województwach, kina, teatry i filharmonie pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym – zajęte może być w nich 50 proc. miejsc siedzących, konieczne są maseczki, obowiązuje zakaz konsumpcji. Dopuszczony jest amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte stoki i baseny. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego – obłożone może być 50 proc. pokoi, a posiłki serwowane tylko do pokoi.
Źródło: PAP, NCzas