
Z badania przeprowadzonego przez agencję IQS, na zlecenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, wynika, że w Polakach narasta poczucie stresu, złości i samotności.
1/3 badanych Polaków odczuwa obecnie nasilenie stresu i narastanie uczucia gniewu w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Kobiety częściej zgłaszały nieco wyższy odsetek nasilenia stresu i odczuwania gniewu niż mężczyźni – różnice są jednak niewielkie.
Tylko niespełna 9 proc. badanych twierdzi, że w wyniku pandemii ich poziom stresu i gniewu uległ poprawie.
Przykry fakt, który odnotowano w badaniu jest taki, że nieproporcjonalnie wysokie wskaźniki nasilenia gniewu i złości deklarują osoby starsze.
Co ciekawe, złość i gniew wyzwala w osobach starszych silniejsze postawy altruistyczne, nastawione na pomaganie innym – u większości badanych nie odnotowano zmian w tym zakresie. Co szósty badany przyznaje się do wzmocnionej chęci pomagania innym.
1/3 Polaków doskwiera poczucie samotności. Zmaga się z nim 2/5 badanych kobiet. Głównymi poszkodowanymi są tu jednak ludzie młodzieży – to wśród młodzieży odsetek osób odczuwających samotność jest najwyższy.
Badanie jest niepokojące, ale wyniki nikogo nie dziwią. Już ponad rok trwa lockdown, który rząd miał wprowadzić na słynne „dwa tygodnie”. Trudno w takiej sytuacji nie popadać w depresję – taka jest smutna rzeczywistość.
Źródło: Wirtualne Media
![Obie Konfederacje ze wzrostem poparcia. PiS traci, ale trzyma się mocno na drugim miejscu [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/03/mentzen-braun-kaczynski-ok-100x70.jpg)





![Piekło zamarzło. Kowal krytykuje Zełeńskiego i stwierdza, że to on odpowiada za kryzys między Warszawą a Kijowem [VIDEO] Paweł Kowal. / Foto: screen sejm.gov.pl](https://nczas.com/wp-content/uploads/2024/02/Kowal-ok-100x70.jpg)
![AfD liderem sondaży. Mają jednak słaby punkt [SONDAŻ] AfD](https://nczas.com/wp-content/uploads/2023/07/afd-alternatywa-dla-niemiec-100x70.jpg)
