Kalendarium znoszenia koronaobostrzeń. To nie będzie powrót do normalności

Lockdown, kwarantanna, segregacja sanitarna. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Zgodnie z opublikowanym w czwartek Rozporządzeniem Rady Ministrów, od 15 do 28 maja zbiorowe formy kultury i rozrywki są możliwe tylko na otwartym powietrzu, a od 29 maja do 5 czerwca – również w pomieszczeniach zamkniętych. W tym czasie pojawi się też kilka innych zmian.

Nadchodzi wyczekiwany powrót do normalności? Nie.

Niestety nie będziemy mogli odetchnąć pełną piersią, bo odpuszczanie obostrzeń będzie stopniowe, a towarzyszyć mu będzie reżim sanitarny, który narzuci równe ograniczenia jak np. limit miejsc w restauracjach, siłowniach, kinach, teatrach, na basenach czy trybunach.

REKLAMA

Dodatkowo na imprezach będziemy mieli podział sanitarny na zaszczepionych i niezaszczepionych. Tych drugich mają obowiązywać limity.

Kalendarium znoszenia koronarestrykcji:

– od 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie działalność hoteli,
– od 15 maja do 28 maja restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych,
– od 15 maja teatry, opery, filharmonie mogą organizować wydarzenia z udziałem publiczności wyłącznie na otwartym powietrzu
– od 15 maja zniknie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu,
– 29 maja działalność będą mogły wznowić kluby fitness i siłownie,
– od 29 maja do 5 czerwca dopuszczalna będzie też konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych
– od 29 maja do 5 czerwca przywrócona będzie działalność basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych,
– Od 29 maja do 5 czerwca 2021 r. nadal możliwa będzie organizacja spotkań w domu do 25 osób. Ponadto możliwa będzie również organizacja imprez do 50 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu,
– od 29 maja teatry, opery, filharmonie mogą organizować wydarzenia z udziałem publiczności pod określonymi warunkami, także w pomieszczeniach.

Reżim sanitarny

W siłowniach i klubach fitness obowiązywać będzie limit jednej os. na metr kw. Wyjątkiem będą miejsca „działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów; dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych” – dodano w rozporządzeniu.

Na basenach, aquaparkach i innych obiektach sportowych zamkniętych, limit miejsc będzie ograniczony do połowy. W podobnej sytuacji będą hotele.

Widzom ma być udostępnione co drugie miejsce na widowni, lecz nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc. W przypadku, gdy miejsca na widowni nie są wyznaczone, musi zostać zachowane minimum 1,5 m dystansu społecznego pomiędzy członkami publiczności – nie dotyczy to widzów, którym towarzyszą dzieci poniżej 13 roku życia lub osoby niepełnosprawne, jak również osób wspólnie zamieszkujących bądź gospodarujących.

Obowiązuje również nakaz zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki. Zabronione jest spożywanie napojów i posiłków.

Również od 29 maja możliwe będzie wykonywanie zadań edukacyjnych i animacyjnych, oraz prowadzenia zajęć w domach kultury i świetlicach – liczba uczestników nie może przekraczać piętnastu osób, konieczne jest zachowanie półtorametrowego dystansu społecznego i przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa. Zabronione jest spożywanie napojów i posiłków.

Do 5 czerwca 2021 r. prowadzenie działalności przez muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą zostało uznane za dopuszczalne, z zachowaniem restrykcji sanitarnych – na 15 m kw. powierzchni obiektu może przebywać tylko jedna osoba (nie dotyczy to udostępniania zbiorów, znajdujących się na wolnym powietrzu, czyli zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury oraz innych podmiotów), obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maseczką.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Limity dla niezaszczepionych

Do limitów na imprezach, takich jak wesela i komunie, nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych – wnika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W opublikowanym w czwartek rozporządzeniu znalazły się zapisy dotyczące organizacji imprez i spotkań, takich jak komunie i wesela.

Zgodnie z nowymi przepisami do 28 maja możliwe będzie organizowanie imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje tę imprezę. Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących.

Od 29 maja do 5 czerwca 2021 r. nadal możliwa będzie organizacja spotkań w domu do 25 osób. Ponadto możliwa będzie również organizacja imprez do 50 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu. Należy pamiętać, że w takim lokalu klienci powinni mieć zakryte usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki. Maseczki powinni nosić również pracownicy obsługi.

Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 (dwoma dawkami preparatów Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson).

Źródła: NCzas.com, businessinsider.com.pl, PAP

REKLAMA