
Mateusz Morawiecki zwrócił się do szefa Rady Europejskiej w związku z incydentem nad Białorusią. Czy Bruksela podejmie działania wobec Aleksandra Łukaszenki?
Samolot Ryanair Ateny-Wilno został zmuszony do lądowania awaryjnego w Mińsku pod pretekstem alarmu bombowego. Na pokładzie samolotu było 123 pasażerów, w tym Raman Pratasiewicz.
To opozycyjny aktywista, założyciel niezależnej telewizji Nexta. Pratasiewicz był ścigany listem gończym i śledzony, grozi mu nawet kara śmierci.
Do sprawy odniósł się szef EPL, były premier Donald Tusk.
Łukaszenka stał się zagrożeniem nie tylko dla obywateli swojego kraju, ale także dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Jego akt państwowego terroryzmu wymaga natychmiastowej i zdecydowanej reakcji wszystkich europejskich rządów i instytucji.
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 23, 2021
„Łukaszenka stał się zagrożeniem nie tylko dla obywateli swojego kraju, ale także dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Jego akt państwowego terroryzmu wymaga natychmiastowej i zdecydowanej reakcji wszystkich europejskich rządów i instytucji” – ocenił Tusk.
„Polska i UE mają obowiązek potępić porwanie samolotu i uwięzienie białoruskiego opozycjonisty. Odpowiedzią na ten akt bezprecedensowego terroryzmu muszą być stanowcze działania wobec białoruskiego reżimu – sankcje, zakazy wjazdu i inne rozwiązania, przewidziane prawem międzynarodowym” – dodał marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Polska i UE mają obowiązek potępić porwanie samolotu i uwięzienie białoruskiego opozycjonisty. Odpowiedzią na ten akt bezprecedensowego terroryzmu muszą być stanowcze działania wobec białoruskiego reżimu-sankcje,zakazy wjazdu i inne rozwiązania,przewidziane prawem międzynarodowym
— Tomasz Grodzki (@profGrodzki) May 23, 2021
Natomiast premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. „Żądamy od władz Białorusi natychmiastowego zwolnienia Ramana Pratasiewicza” – wezwał premier.
Zwróciłem się do Przewodniczącego @eucopresident o rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu A. Łukaszenki. Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 23, 2021
Na pokładzie samolotu zmuszonego do lądowania w Mińsku ma być czterech obywateli Polski.
Z kolei poseł Janusz Korwin-Mikke ocenił, że działalność medialna białoruskiego opozycjonisty nie może być powodem do wysyłania myśliwców i zmuszania do lądowania cywilnego samolotu.
Tak: https://t.co/CpcM8HwUwF rok temu już pisałem, że portal p.Romana Protasiewicza NEXTA (cytuję): "wzbudza nienawiść do rządu"- w sposób obrzydliwy i bezczelnie kłamiąc – ale to nie jest powód by wysyłać myśliwiec i zmuszać do lądowania cywilny samolot na planowanym rejsie!!
— Janusz Korwin-Mikke (@JkmMikke) May 23, 2021
Źródło: Polsat News