
Dość niskie zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw COVID-19 sprawia, że już we wtorek rząd ma przedstawić zachęty, które mają skusić Polaków do zapisów. Jednym z pomysłów ma być loteria organizowana wspólnie z Totalizatorem Sportowym.
– Zainteresowanie szczepionkami szybko słabnie. Rząd szuka sposobów, jak zachęcić Polaków – pisała „Rzeczpospolita” na pierwszej stronie wydania z 20 maja. I jak się okazuje, rozwiązania te mamy poznać już we wtorek 25 maja.
Słabnie zainteresowanie szczepionkami
Przypomnijmy, iż – jak donosiła Wirtualna Polska – z danych udostępnionych jej przez rządowe Centrum e-Zdrowia wynika, że większość Polaków, którzy mogli się zaszczepić, nie zarejestrowała się na szprycowanie.
Po 143 dniach tzw. Narodowego Programu Szczepień, nie zrobiło tego aż 21 mln Polaków z 34,9 mln osób powyżej 16 roku życia, mających już wystawione e-skierowania. Do 19 maja wyszczepić się (pierwszą lub dwiema dawkami) dało 13,9 mln Polaków.
Kampania z celebrytami
Jednym z pomysłów jest kampania profrekwencyją „Ostatnia prosta”, w której udział bierze 50 celebrytów. Wśród nich są m.in. Robert Kubica, Otylia Jędrzejczak, piłkarze z kadry narodowej, siatkarze, Cezary Pazura i Maciej Musiał.
Wynajmowanie celebrytów, by przekonywali nieprzekonanych do szprycowania Polaków już w grudniu zapowiadał prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, chirurg Andrzej Matyja.
– Trzeba zaangażować różne osoby z pierwszych stron gazet. Oni nie mają żadnej wiedzy, ale oni mają większy wpływ, niż mowa niejednego znawcy, profesora. Trzeba zmienić styl zachęcania do szczepień – mówił podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia.
Loteria dla zaszczepionych
Teraz rząd chce dać Polakom marchewkę w postaci loterii, w której będą mogli wygrać milion złotych – z ich własnych podatków.
– W loterii przewidzianej dla pojedynczych obywateli, rozważamy kilka pułapów finansowych – losowania tygodniowe, miesięczne i finałowe – mówiła w rozmowie z „Wprost” osoba z rządu.
Ponadto, podczas posiedzenia Wspólnej Komisji Rządu i Samorządu miały zapaść także ustalenia dotyczące finansowego wsparcia gmin o najwyższym procencie wyszczepienia mieszkańców. Próg wejścia ma wynosić 75 proc. zaszprycowanej populacji.
– Ze strony państwa będzie wsparcie na lokalne wydarzenia promocyjne. Gminy, w których poziom zaszczepienia będzie wynosił 75 proc., dostaną kilkaset tysięcy złotych. Potem spośród nich wybierzemy te z rekordowym wynikiem i one otrzymają milionowe wsparcie na dowolny cel – dodał rozmówca „Wprost”.
Źródła: wprost.pl/nczas.com