
Według najnowszych ustaleń „Rzeczpospolitej” opcje dotyczące Prezesa Rady Ministrów po rekonstrukcji rządu są trzy. Jednak jedna z możliwości wydaje się obecnie daleka od zrealizowania, gdyż nie zyskała szerokiego poparcia wśród kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, z kolei inna zmiana ma być przez nich forsowana.
W kontekście rekonstrukcji rządu mówi się także, od kilku tygodni, o zmianie na stanowisku premiera.
Opcja numer 1: kosmetyczna zmiana rządu dotycząca mniej ważnych ministerstw, premierem pozostanie Beata Szydło.
Opcja numer 2: szeroka rekonstrukcja rządu w ramach której stanowisko straci kilku kluczowych ministrów, między innymi Antoni Macierewicz. Wówczas premierem zostałby Jarosław Kaczyński.
Opcja numer 3: umiarkowane zmiany dotyczące między innymi resortów finansów i rozwoju, a wszystko przez to, że Morawiecki miałby zostać premierem.
Zobacz także: Szansa dla wolnościowców? Najwięcej osób ma dość i rządzących i opozycji. 80 procent dostrzega ograniczanie wolności [SONDAŻ]
Zdaniem „Rzeczpospolitej”, takie rozwiązanie, brane pod uwagę poważnie jeszcze miesiąc temu, teraz ma być najmniej prawdopodobne. Wszystko przez to, że obsadzenie Mateusza Morawieckiego w roli premiera mieli odradzać Kaczyńskiemu doradcy.
Postawienie na Morawieckiego w ramach premiera rodziłoby szereg komplikacji. Po pierwsze, czy jako premier mógłby on cieszyć się dalej tak szeroką autonomią, jaką ma jako minister finansów.
Konieczność konsultacji decyzji z Nowogrodzką miała być kolejnym z powodów, dla których zrezygnowano póki co z kandydatury Morawieckiego. W związku z tym kierownictwo partii ma naciskać na Kaczyńskiego, by to on został premierem.
Nic nie jest jednak przesądzone, gdyż zmiana rządu, która była planowana na listopad, znów przesunie się w czasie.
Teraz mówi się już o terminie po nowym roku. Po pierwsze w Sejmie jest wniosek o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło, po drugie cały czas nie udało się przepchnąć ustaw zmieniających sądownictwo, a także ordynację wyborczą w samorządach.
Czytaj więcej: Prezydent kontra PiS. Andrzej Duda zdradził stanowisko w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa
Źródło: rp.pl/money.pl