
Amerykański Senat głosami republikańskiej większości, po wielogodzinnej debacie, przyjął w nocy z piątku na sobotę czasu miejscowego historyczną ustawę o reformie systemu podatkowego.
Za przyjęciem ustawy o reformie podatków głosowało 51 senatorów z Partii Republikańskiej, przeciw było 49 senatorów, w tym jeden senator z Partii Republikańskiej.
Zobacz też: Czy to będzie przełom? Bitcoin może wkrótce trafić na jedną z największych giełd świata
Prezydent Donald Trump nie kryje zadowolenia z decyzji Senatu.
Jesteśmy krok bliżej do ogromnych cięć podatkowych dla pracujących i ich rodzin w Ameryce. Specjalne podziękowania dla @SenateMajLdr Mitch McConnell i przewodniczący @SenOrrinHatch za przeprowadzenie naszego projektu ustawy przez Senat. Liczcie na podpisanie ustawy przed świętami Bożego Narodzenia! – napisał Donald Trump na Twitterze
We are one step closer to delivering MASSIVE tax cuts for working families across America. Special thanks to @SenateMajLdr Mitch McConnell and Chairman @SenOrrinHatch for shepherding our bill through the Senate. Look forward to signing a final bill before Christmas! pic.twitter.com/gmWTny3SfS
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 2, 2017
Prezydent ma nadzieję na powtórzenie wielkiego sukcesu Ronalda Reagana dzięki wprowadzeniu opartej na podobnych założeniach reformy sytemu podatkowego.
Republikański plan reformy systemu podatkowego, to – zdaniem Trumpa – “jedyna w życiu pokolenia szansa na dokonanie takiej reformy”.
Plan ten przewiduje m.in. uproszczenie obecnego, liczącego 70 tys. stron kodeksu podatkowego USA, obniżkę najwyższej stawki PIT do 35 proc. z 39,6 proc. i niemal dwukrotnie zwiększenie, do 12 tys. USD, standardowej ulgi podatkowej.
Reforma zakłada zmniejszenie liczby progów podatkowych dla podatników indywidualnych do trzech (12, 25 i 35 proc.) z obecnych siedmiu. Stawka CIT ma być ścięta do 20 proc. z 35 proc., z możliwością obniżenia podstawy opodatkowania o wydatki kapitałowe na co najmniej pięć lat.
Reforma przewiduje także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych trzymanych obecnie przez firmy poza granicami USA w przypadku ich repatriacji. Stawka tego jednorazowego podatku, podobnie jak inne szczegóły reformy, nie została jeszcze ujawniona przez administrację.
Administracja przewiduje, że w wyniku wprowadzenia tej reformy w życie, dochody przeciętnej rodziny amerykańskiej wzrosną o 4 tys. USD. rocznie. (PAP)
Zobacz też: „To może być największy skandal rządów PiS”. Zawiadomienie trafiło już do CBA