
Zmniejszają się szanse wyboru na rzecznika praw obywatelskich kolejnego kandydata PiS, senator Lidii Staroń. Wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin zadeklarował, że zarówno on, jak i ogromna większość, a być może wszyscy posłowie Porozumienia poprą na RPO kandydaturę opozycji, czyli Marcina Wiącka.
Już we wtorek 15 czerwca Sejm podejmie piątą próbę wyboru nowego RPO. Kandydatami tym razem są: zgłoszona przez klub PiS senator niezależna Lidia Staroń (bezpartyjna) oraz prawnik Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL. Teb drugi dostanie poparcie m.in. Gowina i np. b. posła Zjednoczonej Prawicy Zbigniewa Girzyńskiego.
Gowin w programie „Tłit” w Wirtualnej Polsce stwierdził: „mówiłem o tym wielokrotnie – i ja, i ogromna większość, być może wszyscy posłowie Porozumienia poprzemy prof. Marcina Wiącka”. W Porozumienia nie będzie dyscypliny partyjnej. Kandydatka Lidia Staroń twierdziła, że do startu na rzecznika zachęcał ją… Gowin.
W weekend politycy Porozumienia spotkali się na wyjazdowej naradzie, na której poruszany był m.in. temat głosowania nad kandydatami na RPO. – Wszyscy posłowie obecni na tym spotkaniu, ogromna większość, zadeklarowała głosowanie nie prof. Wiącka – dodał Gowin. To kolejny akt nowego „pozycjonowania” się Gowina, który dla PP stał się już balastem bardzo uciążliwym…
Źródło: PAP


![„Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy”. Były ordynator w Szpitalu Południowym ujawnił szokujące kulisy [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/Jedrzejewski-100x70.jpg)
![Obie Konfederacje ze wzrostem poparcia. PiS traci, ale trzyma się mocno na drugim miejscu [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/03/mentzen-braun-kaczynski-ok-100x70.jpg)




