
W Kanadzie trwa lewackie rozliczanie z przeszłością i zbrodniami na tubylczej ludności. Wandale zniszczyli pomnik papieża Jana Pawła II, a czerwone ślady stóp prowadziły od rzeźby do kościoła.
Od kilku tygodniu w Kanadzie trwają prace na terenie dawnych szkół z internatami służących do „cywilizowania” tubylczej ludności. Dotychczas odkryto już ponad tysiąc szczątków dzieci.
Wobec dzieci dochodziło bowiem do przemocy fizycznej i seksualnej. Często zmuszane były też do pracy i głodzone.
Na niektórych miano też prowadzić eksperymenty medyczne. Bite i gwałcone dzieci często nie dożywały końca procesu „cywilizowania”.
Pope John Paul II monument in front of Polish Holy Rosary church painted with red hand and foot prints. Likely related to #residentialschools #Yeg #cdnpoli #CatholicTwitter #abpoli pic.twitter.com/afrTqM5UqE
— Thomas A. Lukaszuk (@LukaszukAB) June 27, 2021
W maju przy jednej z takich placówek w Kamloops odkryto grób z ponad 250 szczątkami dzieci. W ostatnich dniach na terenie byłej szkoły w Marieval znaleziono nieoznakowane groby 751 indiańskich dzieci.
Odkrycia wywołały poruszenie, ale i wściekłość rdzennej ludności. Sytuacja jest tym bardziej napięta, że placówki te działały jeszcze w latach 90. XX wieku, a według rdzennych mieszkańców Kanady nawet 30 tys. dzieci zostało odebranych rodzinom i zaginęło bez śladu.
Ponieważ placówki były prowadzone początkowo m.in. przez Kościół katolicki to gniew tubylców zwrócił się przeciwko katolikom.
W nocy z sobotę na niedzielę nieznani sprawcy zniszczyli pomnik Jana Pawła II przed kościołem pw. Świętego Różańca w Edmonton na zachodzie Kanady.
Nieznany sprawca pochlapał pomnik czerwona farbą, a czerwone ślady stóp prowadziły od drzwi kościoła do rzeźby. U stóp posągu Jana Pawła II posadzono pluszowe zabawki.
Policja twierdzi, że aktu wandalizmu dokonała najprawdopodobniej kobieta. Sprawę bada wydział policji zajmujący się przestępstwami z nienawiści.
Przewodniczący katolickiej archidiecezji w Edmonton abp Richard Smith wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że to właśnie Jan Paweł II w 1987 roku stanął w obronie praw rdzennej ludności Kanady.
Niestety zniszczenie pomniku Jana Pawła II to nie wszystko. W ub. tygodniu na terytorium Kolumbii Brytyjskiej podpalonych zostało co najmniej pięć kościołów, z czego cztery z nich uległy znacznemu zniszczeniu.
Natomiast w Saskatoon w prowincji Saskatchewan drzwi kościoła zostały pokryte czerwonymi odciskami dłoni. Z kolei premier Justin Trudeau zaapelował do papieża Franciszka, by w imieniu Kościoła katolickiego przeprosił rdzenną ludność.
Źródło: Rzeczpospolita