
Kanadyjska rządowa agencja zdrowia nakazała uaktualnić ostrzeżenia dotyczące skutków ubocznych szczepionek Pfizer i Moderna. Mogą one wywoływać groźne choroby serca.
Health Canada zaktualizowała opisy (etykiety) szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna COVID-19, aby uwzględniać przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepieniu. U pewnej liczby osób w Kanadzie odnotowano przypadki zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia po zaszczepieniu. Odnotowano też przypadki jednoczesnego zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia.
Większość dotychczas zgłoszonych przypadków dotyczyła szczepienia szczepionką mRNA (Pfizer-BioNTech i Moderna). Dochodziło do nich częściej po podaniu drugiej dawki oraz u młodych, dorosłych mężczyzn i nastolatków. Oba stany – zapalenia mięśnia i osierdzia – mogą wynikać z „infekcji (w tym COVID-19), ekspozycji na substancję toksyczną lub lub innych zdarzeń zdrowotnych. Objawy mogą obejmować ból w klatce piersiowej, duszność lub kołatanie serca (uczucie szybkiego bicia, trzepotania lub łomotania serca). W wielu przypadkach stany te są łagodne i nie wymagają leczenia. Jednak cięższe przypadki mogą prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego” podaje na stronach rządowych Health Canada.
„Health Canada zaktualizowało etykiety produktów dla szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna COVID-19, aby poinformować Kanadyjczyków i pracowników służby zdrowia o tych możliwych skutkach ubocznych oraz zapewnić informacje o oznakach i objawach oraz o tym, kiedy należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską po szczepieniu” – napisano na portalu kanadyjskiego rządu.


![Szokujące sceny w powiecie choszczeńskim. Imigrant z dwoma nożami groził śmiercią [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/Kubanczyk-100x70.jpg)

![Totalny odlot dziennikarza. Ostrzega przed pogromem Ukraińców w Polsce. „Jeśli tej spirali nienawiści się nie powstrzyma, to…” [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/JP-100x70.jpg)


![Piekło zamarzło. Kowal krytykuje Zełeńskiego i stwierdza, że to on odpowiada za kryzys między Warszawą a Kijowem [VIDEO] Paweł Kowal. / Foto: screen sejm.gov.pl](https://nczas.com/wp-content/uploads/2024/02/Kowal-ok-100x70.jpg)
