
W Kanadzie spłonął polski kościół rzymskokatolicki. Premier Saskatchewan Scott Moe obiecał odnalezienie sprawców.
Spłonął polski kościół rzymskokatolicki w pobliżu Redberry Lake. Było to już piąte podpalenie katolickich miejsc kultu.
W czerwcu spłonęły cztery inne świątynie. Ponadto zniszczono pomnik papieża Jana Pawła II w Edmonton.
Polski kościół pw. Trójcy Świętej działał od 1909 do 1985 roku. W ostatnich latach był atrakcją turystyczną.
„Osoby odpowiedzialne za działania oparte na nienawiści muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności” – skomentował zdarzenie premier Saskatchewan Scott Moe. Premier dodał, że jest „zasmucony i głęboko zaniepokojony” zniszczeniem świątyni.
Akty wandalizmu wiązane są z odkrywaniem kolejnych grobów indiańskich dzieci przy szkołach rezydencjalnych. Były to szkoły przymusowe, do których trafiały dzieci odbierane rodzicom, aby europejscy kolonizatorzy zrobili z nich „cywilizowanych ludzi”.
W praktyce w dzieciach zabijano kulturę ich rodziców. Do tego dochodziły gwałty i przemoc fizyczna.
W Kanadzie spłonął nieczynny już (działał w latach 1909-1985) polski kościół katolicki. https://t.co/52i7ppjbr1
— Jakub Wencel (@kuba_w) July 10, 2021
Wiele dzieci nie przeżywało gwałtów i bicia przez nadzorców placówek. Zwłok nie odsyłano rodzicom, ale zakopywano w masowych grobach na terenach placówek.
Przez 150 lat w Kanadzie działało 139 takich szkół. Były finansowane z federalnego budżetu, a początkowo rząd powierzył szkoły kościołom.
Kościół katolicki prowadził 60 proc. ośrodków, a protestancki 40 proc. Ostatnie z takich placówek zamykano dopiero w latach 90. XX wieku.
Saskatchewan Premier Scott Moe says he is “saddened and deeply concerned” by the destruction of the historic Polish Roman Catholic church near Redberry Lake on Thursday. https://t.co/tYZikjZaUh
— CTV Saskatoon (@ctvsaskatoon) July 9, 2021
Przeszło przez nie ok. 150 tys. dzieci. W ciągu minionych sześciu tygodni informowano o łącznie 1148 nieoznaczonych wcześniej miejscach pochówku przy trzech byłych przymusowych szkołach dla dzieci Indian, Inuitów i Metysów.
Źródło: Radio Zet