
Turyści zagraniczni, którzy przyjeżdżają do Francji, objęci są również obowiązkiem posiadania „przepustki”, by wejść do kawiarni, restauracji, a nawet niektórych centrów handlowych. Łatwiej mają ci z UE, gorzej ci z innych krajów. Na przykład amerykańskie świadectwo szczepienia nie będzie rozpoznane przez skanery we Francji i nie pozwoli wejść do niektórych miejsc.
Można jednak ubiegać się o francuską przepustkę zdrowotną, z tym, że trzeba tu już spełnić wymogi francuskie biurokracji. Aby otrzymać kod QR, należy przesłać pocztą elektroniczną na adres https://www.service-public.fr/particuliers/actualites/A15093 następujące dokumenty uzupełniające: formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie), zaświadczenie o szczepieniu „sporządzone zgodnie z przepisami kraju szczepienia i wyraźnie wskazujące rodzaj użytej szczepionki”, paszport, a także bilet w obie strony.
Dotyczy to tylko osób dorosłych, które otrzymały jedną z czterech szczepionek obecnie zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson).
Warunkiem jest zaszczepienie się wcześniej, niż cztery tygodnie temu w przypadku jednorazowych szczepionek, luib siedmiu dni temu w przypadku drugiej dawki.
W przypadku obywateli amerykańskich i kanadyjskich wniosek należy przesłać na adres: [email protected] lub [email protected].
Pozostali wysyłają podania na adres: area3.covid-pass @ diplomatie. gouv.fr Pozytywna weryfikacja kończy się przesłaniem maila zawierającego kod QR, który będzie stanowił przepustkę sanitarną.
W przypadku obywateli UE wystarcza europejska karta zdrowia. Problemy z odczytywaniem kodów zgłaszali jednak niedawno turyści z Belgii. Turyści z krajów Unii Europejskiej, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii lub Szwajcarii mogą przedstawić kod QR „Certyfikatu EU Digital Covid”.
W przypadku obywateli brytyjskich wymagany jest dokument z National Health Service (NHS) potwierdzający szczepienie.
Bez szczepienia trzeba robić testy ważne przez 72 godziny. Testy i zaświadczenia o negatywnym wyniku robią np. apteki (pharmacie).
Źródło: Ouest France