Ziobro prezentuje swoją reformę sądownictwa

Zbigniew Ziobro Źródło: PAP
Zbigniew Ziobro Źródło: PAP
REKLAMA
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny – Zbigniew Ziobro – mówił podczas konferencji prasowej o reformie sądownictwa.

– Jesteśmy w tym momencie historii, zmian, który sprawia, że mamy nadzieję, że zaprezentowana przez nas reforma zostanie wprowadzona w życie, bo sprawnie, dobrze działające sądownictwo, szybko działające, blisko ludzi, dobrze zorganizowane, to warunek dobrze funkcjonującego, demokratycznego państwa – mówił Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

– Reforma sprawdza się do likwidacji wielu obszarów biurokratycznych rozbudowanej machiny sądownictwa. Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa chcemy po pierwsze uzyskać efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich, które zamiast angażować się, jak to teraz ma miejsce, w pracę biurokratyczne, przekładanie papierów na biurku, zajmą się te poważne siły sędziowskie orzekaniem – mówił.

REKLAMA

– Wprowadzona przez nas struktura sprowadza się do tego, że w 350 miejscowościach w Polsce będą funkcjonować z jednej strony sądy regionalne i będzie ich 20, ale z drugiej strony też sądy okręgowe. Nie likwidujemy żadnego sądu, żadnego sądu rejonowego. Żaden sąd, który działa, nie zostanie zlikwidowany. Natomiast wszystkie te sądy rejonowe, które dzisiaj funkcjonują, będą funkcjonować mając status sądu okręgowego – powiedział Ziobro.

– Sędziowie będą mieli jeden status. Chcemy wprowadzić zasadę równości sędziów sądów powszechnych w Polsce. Dzisiaj sędziowie mają różny status. Są sędziowie sądów okręgowych, sądów rejonowych, apelacyjnych. Tworzą się też rozmaite grupy interesów w obszarze sądownictwa. Chcemy z tym raz na zawsze skończyć. Chcemy, żeby każdy sędzia był równy, raz jeden powoływany w drodze nominacji prezydenckiej i powierzano mu na ten cały okres jego służby władzę sędziowską. By nie musiał przechodzić po raz kolejny procesów nominacyjnych, które łączą się z wywieraniem nacisków – tłumaczył.

– Te propozycje łączą się z poprawą statusu finansowego sędziów szeregowych. Dzisiaj różnice pomiędzy sędziami, którzy mają taki sam status czasami sięgają 4 tys. zł, a nawet więcej. To zostanie całkowicie zlikwidowane. Zarobki sędziów będą ściśle powiązane z ich stażem pracy – dodał.

– Wykorzystując nowoczesną technologię wprowadzamy tzw. punkty sądowe w każdej gminie. Również w takich gminach, w których nigdy do tej pory nie było sądów. Chcemy aby samorządy mogły w porozumieniu z sądami zakładać punkty sądowe w gminach, które będą miejscem profesjonalnej obsługi obywateli, w których obywatel będzie mógł dowiedzieć się o stanie jego sprawy, o wyznaczonych terminach, wylosowanym składzie i uczestniczyć w rozprawie online, bez udawania się do sądu – stwierdził Ziobro.

Źródło: NCzas

REKLAMA