
Dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne – powiedział „Polsce Times.pl” wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ocenił też, że „to, że koszty zielonej transformacji obciążają obywateli, to ogromny błąd unijnych technokratów”.
Sasin w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Polska Times.pl” podkreślił m.in., że w wyniku zaostrzenia polityki klimatycznej UE jako państwo stoimy „przed wyzwaniem związanym z kosztowną przebudową elektroenergetyki”. „Jej tempo musi być dostosowane do wytrzymałości polskiej gospodarki i dla portfeli Polaków” – ocenił.
– Aż 59 proc. ceny energii stanowi koszt uprawnień do emisji CO2, kolejne 8 proc. – koszty obowiązków OZE i efektywności energetycznej, wynikające z polityki klimatycznej UE. Zatem aż dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne. Marża i akcyza to zaledwie 2 proc. – powiedział wicepremier.
(PAP)


![Piekło zamarzło. Kowal krytykuje Zełeńskiego i stwierdza, że to on odpowiada za kryzys między Warszawą a Kijowem [VIDEO] Paweł Kowal. / Foto: screen sejm.gov.pl](https://nczas.com/wp-content/uploads/2024/02/Kowal-ok-100x70.jpg)
![AfD liderem sondaży. Mają jednak słaby punkt [SONDAŻ] AfD](https://nczas.com/wp-content/uploads/2023/07/afd-alternatywa-dla-niemiec-100x70.jpg)




