
Jak dziś czuje się papież-senior Benedykt XVI? O. Federico Lombardi SJ, który 13 listopada odwiedził papieża-seniora w jego rezydencji w klasztorze Mater Eccclesiae przyznaje, że był zaskoczony stanem emerytowanego Ojca Świętego.
Były dyrektor Radia Watykańskiego i rzecznik Stolicy Apostolskiej, a obecnie prezes zarządu Fundacji Ratzingera, , o. Federico Lombardi SJ 13 listopada odwiedził papieża-seniora w jego rezydencji w klasztorze Mater Eccclesiae wraz z laureatami Nagrody Ratzingera.
Zakonnik przyznaje, że pod odbyciu godzinnej rozmowy z papieżem-seniorem był zaskoczony jego stanem, ale było to „miłe” zaskoczenie.
– Godzina doskonałego uczestnictwa, z ciągłym uśmiechem na ustach i wielką uwagą, uznałem to za niezwykłe, biorąc pod uwagę, że nie widziałem go osobiście od dwóch lat – powiedział cytowany przez Anne Kurian na portalu Famille duchowny.
Zakonnik relacjonuje, że w czasie rozmowy były przywódca Kościoła Katolickiego „śledził wszystko doskonale i z całkowitą i absolutną jasnością umysłu”.
Papież-senior był „bardzo zainteresowany, bardzo uśmiechnięty, bardzo szczęśliwy z tej okazji”. Benedykt XVI miał także zadawać pytania laureatom nagrody i wyrażać swoje uwagi.
Jednocześnie zakonnik poinformował, że głos papieża-seniora był bardzo słabo i do komunikacji z nim potrzebny był tłumacz.
Wiadomo, że Benedykt XVI porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego. O. Lombardi nie mógł powiedzieć, czy emerytowany Ojciec Święty chodzi samodzielnie, bo przy nim tego nie robił.
Benedykt XVI 16 kwietnia będzie obchodził swe 95 urodziny. Papież Benedykt XVI swoją decyzję o abdykacji ogłosił nieoczekiwanie 11 lutego 2013 roku (abdykował 28 lutego 2013 r.) oficjalnie z powodu „zaawansowanego wieku”.
Źródło: Deon, NCzas


![Protest nauczycieli w Brukseli zamienił się w ostre zamieszki. Płonęły rowery [VIDEO] Zamieszki w Brukseli po śmierci 17-latka we Francji.](https://nczas.com/wp-content/uploads/2023/06/bruksela-zamieszki-100x70.jpg)

![Czy Polska dobrze wykorzystuje unijne środki? Polacy podzieleni [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2024/05/polska-unia-skarbonka-100x70.webp)

![Kuźniar u Wysockiej-Schnepf broni Zełeńskiego i twierdzi, że Nawrocki powinien wysłać list. Korwin-Mikke: A czy Zełeński to zrobił? [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/01/korwin-mikke-prime-show-100x70.jpg)

