Najlepsze do życia miasto we Francji to dawna siedziba… polskiego rządu

Sikorski
Gen. Wł. SIkorski witany na dworcu kolejowym w Angers Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
REKLAMA
Stowarzyszenie Miasta i Wsie uznało Angers za najlepsze do życia miejskiego we Francji w 2022 roku. Taki ranking jest prowadzony od lat, ale po raz pierwszy od 2019 na podium zaszły zmiany.

Wcześniej prowadziło tu sabaudzkie miasto Annecy. Angers awansowało na pozycje lidera z miejsca trzeciego w poprzednich latach. Wybrano też najlepszą do życia we Francji wioskę (miejscowość poniżej 2000 mieszkańców) i jest nią baskijski kurort Guéthary, który wyprzedził miasteczko Peltre nad Mozelą, na południe od Metzu.

Thierry Saussez. prezes stowarzyszenia opracowującego ranking podał, że np. w kategorii miast taki Paryż zajmuje dopiero 66. miejsce i spadł w ciągu roku o 11 pozycji. Lyon jest 63. (spadek o siedem miejsc), a np. Marsylia 93. (spadek o 8 pozycji).

REKLAMA

Z dużych miast w rankingu awansowały Nicea, która jest na 7. miejscu, Rennes na 10. czy Bordeaux na 14. miejscu.

14 miast na 20 z czołówki miejsc dobrych do życia, znajduje się w Normandii, Bretanii, Kraju Loary i Nowej Akwitanii. To wszystko regiony zachodniej Francji. a, Pays de la Loire i Nouvelle-Aquitaine umieszczają 14 miast na pierwszych 20 miejscach rankingu.

Największy awans w ciągu roku odnotowała miejscowość Honfleur w Calvadosie. Awansowała z miejsca 496. w 2021 na pozycję 384. miejscu. Największe spadki dotyczą miejscowości z Regionu Paryskiego. W opracowaniu rankingu brano pod uwagę m.in. opinie specjalistów rynku nieruchomości.

Angers leży w zachodniej Francji przy ujściu rzeki Maine do Loary, w departamencie Maine et Loire. Ma 160 tys. mieszkańców. W tym miejscu istniała starożytna osada celtycka, później rzymska. Od XII wieku była to stolica hrabstwa Andegawenii.

Warto dodać, że od listopada 1939 do czerwca 1940 roku w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie i premiera Władysława Sikorskiego oraz rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza.

Źródło: JDD/ Capital

REKLAMA