Jest porozumienie Polski z Czechami ws. Turowa

Mateusz Morawiecki, Petr Fiala Źródło: (CTK Photo/Michal Kamaryt) Dostawca: PAP/CTK
Mateusz Morawiecki, Petr Fiala Źródło: (CTK Photo/Michal Kamaryt) Dostawca: PAP/CTK
REKLAMA
Rzecznik czeskiego rządu oraz polski premier potwierdzają, że doszło do porozumienia między Polską a Czechami w sprawie kopalni Turów. Na godz. 13 zaplanowano konferencję prasową szefów rządów Polski i Czech w Pradze.

„Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala podpisali umowę między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów” – przekazała KPRM na Twitterze..

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

REKLAMA

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary.

Wydana w czwartek opinia rzecznika generalnego TSUE głosi, że przedłużając o sześć lat termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, Polska naruszyła prawo UE. Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. TSUE może się z opinią rzecznika zgodzić, ale może też wydać zupełnie inny wyrok.

Źródło: PAP, NCzas

REKLAMA