Biało-czerwona czy karmazynowa? Ministerstwo Kultury odstępuje od budzących kontrowersje pomysłów

Flaga Polski. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Flaga Polski. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA
Ministerstwo Kultury odstępuje od budzących kontrowersje pomysłów w nowej ustawie o symbolach, której projekt zaprezentowano w październiku 2021 roku. Miałaby ona zastąpić ustawę obecnie obowiązującą, w której m.in. brakuje użytecznych graficznie załączników z herbem i partytur hymnu na orkiestrę, a odcień czerwieni na fladze zdefiniowano w sposób niejasny nawet dla specjalistów.

Oczekiwany od lat projekt został skrytykowany przez m.in. Komisję Heraldyczną, Polskie Towarzystwo Heraldyczne, Polskie Towarzystwo Weksylologiczne, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, a nawet Kancelarię Prezydenta.

Fachowcy sprzeciwili się propozycji uznania karmazynu za oficjalny odcień czerwieni, usunięciu wężyka generalskiego z Chorągwi Rzeczypospolitej, czyli symbolu przynależnego prezydentowi, oraz podziałowi flag na dwa rodzaje: biało-czerwoną, określaną jako „narodowa”, oraz „państwową” z herbem.

REKLAMA

Teraz ministerstwo poinformowało, że odstępuje od pomysłu podziału flag na dwa rodzaje, odcień czerwieni zostanie zmieniony, wizerunek orła poprawiony, a do Chorągwi Rzeczypospolitej dodany wężyk generalski.

W projekcie ustawy pozostał jednak powrót do pierwotnego układu zwrotek hymnu państwowego, który wg ministra Glińskiego jest zabiegiem mającym na celu przywrócenie logiki utworu: najpierw śpiewalibyśmy „Jak Czarniecki do Poznania”, a potem „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”, jak było w rękopisie Józefa Wybickiego, a za pomysłem zmiany zwrotek stoją eksperci Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Będzie to więc droga, jaką Legiony miały do przejścia, czyli drogę morską z Półwyspu Apenińskiego na Bałkany, wejście do Galicji, a potem przeprawienie się przez Wisłę i Wartę w celu wyzwolenia Ojczyzny.

Ministerstwo dodaje, że dzięki zmianie zwrotek łatwiej będzie można zrozumieć tekst. Nie
skorygowano innych odstępstw od oryginalnego tekstu.

Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 07-08 (2022) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.

REKLAMA