PiS przegrało. 'Bezkarność plus’ odrzucona. „Krzysztof Bosak wpuścił PiS w kanał :)”

Sejmowe głosowania.
Obrady Sejmu - zdj. ilustracyjne. (Fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu)
REKLAMA
Sejm przyjął w sobotę kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Przyjęta została m.in. poprawka wykreślająca z ustawy przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Senat w nocy z piątku na sobotę przyjął w sumie 60 poprawek do ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W sobotę rano Sejm kilkanaście z nich przyjął, w tym tę wykreślającą z ustawy przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców.

REKLAMA

Większość bezwzględna potrzebna do odrzucenia tej poprawki wynosiła 229 głosów. Za odrzuceniem poprawki głosowało 228 posłów, przeciw 227, wstrzymała się jedna osoba. Głosowało 456 posłów, czterech nie wzięło udziału w głosowaniu.

Wykreślony z ustawy przepis o tzw. bezkarności urzędniczej depenalizowałby złamanie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień, jeśli sprawca, w tym samorządowiec, popełniłby taki czyn, działając w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób, w czasie wojny przeciw Polsce albo działań zbrojnych lub okupacji na terytorium RP, państwa UE, NATO czy innego państwa graniczącego z Polską. W przypadku przedsiębiorców dotyczyłoby to niegospodarności w okresie wojny, ale również czasu obowiązywania w Polsce m.in. stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Dlaczego PiS przegrało to głosowanie? Wyjaśnił to Witold Stoch z Konfederacji.

„Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą przepisy #BezkarnośćPlus – zarówno w czasie wojny jak i epidemii. Przepisy szersze dot. także epidemii znalazły się w ustawie m. in. przez oczywistą pomyłkę Krzysztofa Bosaka, który się wstrzymał. Ale być może nie była to pomyłka…” – napisał Stoch na Twitterze.

„Otóż: dzięki temu, że przepisy przeszły przez Sejm w wersji szerszej, to Senat chcąc je usunąć musiał usunąć przepisy dot. zarówno wojny jak i epidemii. Na to zgodzić musiało się 3 posłów PiS (Anna Siarkowska, Teresa Hałas, Sławomir Zawiślak), aby nie stracić opinii anty-segregacja 2” [opinii przeciwników drugiej ustawy covidowej – przyp. red.]

„Zagłosowali więc przeciw odrzuceniu poprawki – tak jak cała KONFEDERACJA. Dzięki temu znalazła się większość, aby poprawkę Senatu przyjąć, ku zdziwieniu kierownictwa PiS i rozpaczy ministrów
Adama Niedzielskiego, Jacka Sasina czy Janusza Cieszyńskiego ;) „

„Krzysztof Bosak wpuścił PiS w kanał :)” – podsumował Stoch.

Wydaje się, że to oczywiście przez przypadek, ale stało się dobrze i tylko to się liczy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Terminy ważności ich wiz i zezwoleń na pobyt, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone do końca roku.

Źródło: PAP/tter

REKLAMA