
Należąca do państwa Polska Grupa Górnicza (PGG) przedstawiła nowy cennik węgla dla odbiorców indywidualnych. Surowiec z dnia na dzień podrożał średnio aż o 20 procent, a w niektórych przypadkach nawet o 40 proc.
Tona węgla u państwowego operatora, którego i tak brakuje, średnio wynosi już 1200 zł. Jeszcze wczoraj można było kupić za 1000 zł.
Nowy cennik za węgiel w PGG obowiązuje od wtorku, 16 sierpnia. Państwowa spółka podniesienie ceny tłumaczy drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 r.
PGG tłumaczy m.in., że na rynku skokowo podrożała chociażby stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk. Spółka zapłaci za nią o 78 proc. więcej niż przed rokiem.
Podrożała także energia elektryczna czy paliwo. Wszystko to sprawia, że wg prognoz wydatki PGG będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej.
Od sierpnia węgiel opałowy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej (PGG) można kupić w sklepie internetowym spółki. Internauci analizując ceny wskazują, że w przypadku niektórych produktów, ceny wzrosły aż o 40 proc. Przykładowo Pieklorz Ekogroszek sprzedawany luzem podrożał aż o 400 zł – z 800 zł za tonę do 1200 zł za tonę.
Kupić i tak go można bardzo rzadko, bo zazwyczaj wyskakuje komunikat: „brak towaru”.
Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu rzecznik rządu Piotr Muller odradzał kupowania w tej chwili węgla, zapewniając, że w Spółkach Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny węgla.
Popularny ekogroszek w sklepie PGG w tydzień zdrożał o 40%.
Czy to możliwe, ze koszty produkcji wzrosły o 40% w tydzień @moskwa_anna @SasinJacek ?#Węgiel pic.twitter.com/SsD3zFpd68
— Michał Przybylak (@michaprzybylak) August 16, 2022
No to @BiuroPrasowePGG postanowiła sobie już odliczyć te 3000zł dopłaty. Tak to wygląda w naszym kraju. Węgiel, którego praktycznie dla szarego Kowalskiego nie ma i tak dziś poszedł w górę 400zł na tonie. Miłej zabawy!@LeskiPiotr @Gnoj2013 @winatuska1 #pgg #wegiel #ekogroszek pic.twitter.com/DzRnPUpYZy
— Marcin (@luzmarcin) August 16, 2022
To już wiemy gdzie trafi dodatek węglowy. Węgiel w #PGG zdrożał o 40% z dnia na dzień!
To samo było z nawozem: z jednej strony rządowa dopłata, z drugiej strony nieuzasadniona podwyżka Spółki Skarbu Państwa. pic.twitter.com/BYY80B7eQQ
— Michał Kołodziejczak (@EKOlodziejczak_) August 16, 2022



![Totalny odlot dziennikarza. Ostrzega przed pogromem Ukraińców w Polsce. „Jeśli tej spirali nienawiści się nie powstrzyma, to…” [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/JP-100x70.jpg)

![Szokujące sceny w powiecie choszczeńskim. Imigrant z dwoma nożami groził śmiercią [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/Kubanczyk-100x70.jpg)


