
„Mamy wrażenie, że chce się zachęcić społeczeństwo do akceptacji rezygnacji z życia” – powiedział arcybiskup Reims po godzinnym spotkaniu z głową państwa. Abp Eric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF), rozmawiał we wtorek 27 września z prezydentem Emmanuelem Macronem.
Po spotkaniu hierarcha mówił o swojej trosce o możliwą ewolucję ustawodawstwa w sprawie eutanazji i dodał, że Macron nie chce tu ustąpić. Pomysł eufemistycznie nazwany „ustawą o godnym końcu życia” był obietnicą wyborczą obecnego prezydenta.
Metropolita Reims, abp Eric de Moulins-Beaufort oświadczył po spotkaniu, że poinformował Macrona o „o naszej trosce i o wrażeniu, że otwierając prace nad ustawą, sprawiamy wrażenie, że ostatecznie społeczeństwo chce zachęcić niektórych do rezygnacji z życia”.
Spotkanie odbyło się dwa tygodnie po opublikowaniu opinii Krajowej Konsultacyjnej Komisji Etyki, która orzekła, że „aktywna pomoc w umieraniu” powinna zostać dopuszczona we Francji, chociaż „pod pewnymi ściśle określonymi warunkami”.
Kolejnym etapem prac nad eutanazją ma być tzw. „Konwent Obywatelski”, który przedstawi swoje konkluzje w marcu 2023 r. Rząd przewiduje także „konsultacje” zainteresowanych stron. Od ubiegłego tygodnia konsultuje duchownych różnych wyznań, ale także np. masonerię.
Katolicki hierarcha starał się wskazać Emmanuelowi Macronowi konieczność rozwoju opieki paliatywnej, która jest alternatywą dla propagowania eutanazji. Dodał, że jest ona we Francji „bardzo słabo rozpowszechniona”.
Poza tematem eutanazji rozmowa miała dotyczyć m.in. ustawy z 2021 r. „przeciw separatyzmowi islamistycznemu”, która także według Kościołów chrześcijańskich podważa wolność wyznania oraz sytuacji w Armenii i na Ukrainie.
Źródło: AFP/ Le Figaro