Czesi mieli narodowe święto i antyrządowe demonstracje

Demonstracje antyrządowe w Pradze / Foto: screen Facebook/Margita Balaštíková - poslankyně
Demonstracje antyrządowe w Pradze / Foto: screen Facebook/Margita Balaštíková - poslankyně
REKLAMA

W Pradze, ale także w Brnie i kilku innych miastach odbyły się duże manifestacje. Kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się w środę, w dniu patrona kraju św. Wacława w Pradze. Protest zwołali ci sami organizatorzy, którzy na początku września zgromadzili w Pradze co najmniej 70 tys. osób. Teraz frekwencja była jednak niższa.

Hasłem manifestacji było „Republika jest na 1. miejscu”. Żądano „pokojowej rewolucji”, czyli pokojowego zwrotu kursu kraju o 180 stopni. Domagano się także dymisji rządu i powołania gabinetu technicznego do czasu przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych.

REKLAMA

Podczas protestu wielokrotnie krytykowano drożyznę i mówiono o obawach związanych z nadchodzącą zimą oraz z inflacją. Oskarżano rząd Fiali, że wciąga kraj do wojny w imieniu Unii Europejskiej i NATO. Pojawiały się wezwania do neutralności i sprzeciwu wobec ewentualnego przyjęcia euro.

Były hasła prawicowe, antysystemowe, ale i komunistyczne. Wśród mówców byli politycy partii prawicy Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), ale także komunistów. W Pradze wystąpili też zagraniczni goście – niemiecka eurodeputowana z partii Alternatywa dla Niemiec (Afd) Christine Anderson, poseł Bundestagu pochodzący z Czech Petr Bystron i duński polityk i były bankier Mads Palsving.

Czesi obchodzili także w środę 28 września państwowe święto św. Wacława, patrona narodu. Kilkaset osób odbyło tradycyjną pielgrzymkę do miasta Stará Boleslav, gdzie odbyła się msza polowa przed kościołem, w którym zamordowano św. Wacława. Relikwie św. Wacława zostały wystawione w krypcie miejscowej bazyliki. Były też plenerowe spektakle teatralne czy Jarmark św. Wacława, który jednak musiano przerwać z powodu deszczu.

Książę Wacław, który przywrócił w Czechach chrześcijaństwo, przybył 28 września 935 roku na konsekrację świątyni pw. Kosmy i Damiana w Starym Bolesławcu. Kiedy po wieczerzy wybierał się na modlitwę, został zamordowany przez rywali do tronu na progu kościoła. Wacław jest pierwszym słowiańskim świętym.

Źródło: PAP/ Radio Praga

REKLAMA