
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc w skali roku. Polscy obywatele zaczęli ograniczać wydatki i oszczędzać, ale czy udaje im się coś odłożyć?
W badaniu zleconym przez Wirtualną Polskę panel Badawczy Ariadna sprawdzono, czy wysoka inflacja wpłynęła na decyzje finansowe polskich obywateli.
Polacy redukują wydatki
Z ankiety wynika, że 71 proc. Polaków zaczęło ograniczać swoje wydatki. Uczestnicy badania oszczędzają głównie na przyjemnościach takich jak wychodzenie do restauracji (63 proc.).
56 proc. badanych ogranicza zużycie energii. 54 proc. zmniejsza wydatki na rozrywkę, kulturę i sport, a 52 proc. na odzież i obuwie.
Ile oszczędności mają Polacy?
Aż 25 proc. osób, które wzięły udział w badaniu nie posiada żadnych oszczędności. Osób, które nic nie odłożyły może być jednak znacznie więcej, bo 22 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie.
Kwotę od 1 do 5 tys. zł na swoim koncie „na czarną godzinę” ma tylko 13 proc. badanych. Oszczędności w przedziale 10-50 tys. zł posiada zaledwie 14 proc. respondentów.
Jedynie 6 proc. Polaków – jak wynika z sondażu – posiada oszczędności wyższe niż 100 tys. złotych.
Badanie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dotyczące oszczędności Polaków przeprowadzono pomiędzy 23 a 26 września według modelu CAWI na reprezentatywnej próbie 1088 osób w wieku powyżej 18 lat.