Sejm przyjął ustawę upamiętniającą Marzec ’68. „Potępiamy antysemityzm”. Tylko 3 posłów było przeciwko [LISTA]

Sejm uchwała Marzec '68
Jacek Wilk (Wolność), Robert Winnicki (RN), Bartosz Jóźwiak (UPR). / fot. PAP
REKLAMA

Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń z marca sprzed 50 lat po raz kolejny wykorzystywana jest przez lewicowe media w Polsce do podnoszenia wrzasku o rzekomym „polskim antysemityzmie”. Tym razem przyczynek do tego dał Sejm RP, który przyjął uchwałę mającą uczcić wydarzenia z Marca ’68. Uchwały nie poparło jedynie 5 posłów.

Sejm RP wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi – głosi treść przyjętej we wtorek przez Sejm uchwały, która uczciła pamięć o wydarzeniach Marca ’68.

REKLAMA

Za przyjęciem uchwały głosowało 424 posłów, przeciw 3, wstrzymało się 2 posłów. Przeciwko głosowało 2 posłów niezrzeszonych: Jacek Wilk (Wolność) i Robert Winnicki (Ruch Narodowy) oraz poseł Kukiz’15 Bartosz Jóźwiak (UPR). Od głosu wstrzymali się Paweł Skutecki (Kukiz’15) oraz Sylwester Chruszcz (WiS).

Pierwotnie uchwała miała być przyjęta przez aklamację. Projekt uchwały ws. uczczenia 50. rocznicy demonstracji studenckich w marcu 1968 r. przygotowano w sejmowej komisji kultury na podstawie czterech poselskich projektów uchwał. Przed przyjęciem przez Sejm uchwały zastrzeżenia zgłosił lider Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki, który ocenił, że uchwała „zawiera oczywistą nieprawdę”.

Warto przeczytać: Codzienność zachodnich uniwersytetów: antysemityzm, bójki, lewackie zadymy. Tak się „dyskutuje” na uczelni w Londynie [VIDEO]

Nie ma tam mowy o tym, że te wydarzenia były skutkiem m.in. walki frakcji w łonie PZPR; że to był jeden z głównych powodów, dla których wydarzył się Marzec ’68. Bez powiedzenia tej prawdy ta uchwała jest po prostu nieprawdziwa, dlatego w imieniu Ruchu Narodowego domagam się prawdy o Marcu ’68. Nie twórzmy mitologii na temat Marca ’68, który jest jednym z mitów założycielskich III RP – mówił Winnicki.

Doszło do brutalnych działań służb specjalnych państwa policyjnego: aresztowań, procesów politycznych, masowych zwolnień z pracy i relegacji z uczelni (…) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej solidaryzuje się z obywatelami polskimi, niezależnie od ich narodowości i wyznania, mieszkającymi w kraju i za granicą, prześladowanymi przez reżim komunistyczny oraz wyraża najwyższy szacunek dla odwagi i poświęcenia tych, którzy podjęli walkę z komunizmem – możemy przeczytać w treści uchwały.

Zobacz również: Kryzysowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Narada premiera, prezydenta i szefa MSZ

Źródło: PAP/Nczas

REKLAMA